Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Proces

30. 7.-14. 9. / DOX / Aktivistické umění

Do 14.9.2015 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná zajímavá výstava Proces.

Výstava PROCES je inspirována druhým soudním procesem s Michailem Chodorkovským a jeho společníkem Platonem Lebeděvem, který probíhal od února 2009 do prosince 2010. Nejde však o rekonstrukci tohoto procesu, ale spíše o snahu poukázat na vnitřní mechanismy ruského justičního systému a atmosféru soudních procesů.

Vleklost a absurditu soudních procesů zachytili ve svých dílech Franz Kafka, Lev Tolstoj či Fjodor Dostojevskij. Zdánlivě zcela absurdní soudní přelíčení mají ale závažné důsledky. Ti, kdo pronásledují hlavního hrdinu Kafkova románu Josefa K., mají jasný cíl. A také ho dosáhnou. Systém funguje podle vlastní logiky, která většinou zůstává nezasvěcenému člověku skryta. Právě o tom psal Michail Chodorkovskij ve svém článku „Uzákoněné“ násilí“.

Druhý proces Chodorkovskij-Lebeděv se stal přelomovým bodem v novodobých ruských dějinách. Řada soudních přelíčení, která následovala v letech 2011-2015, poukázala na hloubku krize, v níž se společnost ovládaná režimem Vladimíra Putina ocitla. Neoprávněné administrativní tresty a trestní stíhání účastníků protestních meetingů, pochodů či událostí na Bolotném náměstí v Moskvě dne 6. května 2012 ukázaly světu nejen úpadek ruského justičního systému, ale i celkový úpadek morálky ruské veřejnosti.

Dokumentárním základem výstavy jsou zprávy z procesu Chodorkovskij-Lebeděv představené ve formě komiksů umělce Alexandra Kotljarova. Tyto komiksové stripy byly v průběhu procesu Chodorkovskij-Lebeděv pravidelně každý týden publikovány na internetových stránkách Denního žurnálu (www.ej.ru).

Hlavními hrdiny instalace, kterou vytvořil kurátor Anton Litvin, nejsou konkrétní zúčastněné osoby tohoto procesu, ale spíše prototypy účastníků soudního přelíčení: Soudce, Státní zástupce, Obhájci, Svědci, Obžalovaní. Návštěvník výstavy se stává součástí zvláštního a emocionálně vypjatého „obřadu“, který nejméně ze všeho připomíná zákonný soudní proces.

Kurátor: Anton Litvin
Kresby: Alexander Kotlyarov
Video: Anton LitvinFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Proces