Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Příběh loga Občanského fóra

16. 12.-31. 1. / Museum Kampa / Grafický design

Do 31.1.2017 bude v Museu Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, a také venku v jeho okolí (směrem k Vltavě / Rybárně) přístupná velmi zajímavá výstava Příběh loga Občanského fóra.

Výstava vznikla jako součást projektu MČ Praha 6 „Pocta V. H.“ k nedožitým 80. narozeninám bývalého prezidenta Václava Havla. Mapuje historii od vzniku loga Občanského fóra, přes jeho proměny během 27 let v souvislosti s dějinnými událostmi, až do současnosti.

Autorem výstavy je autor loga Pavel Šťastný, který pro OF pracoval více než rok a dělal tiskové materiály, dopisní papíry, placky, volební plakát či novoročenky. Výstavě udělil svoji záštitu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Logo Občanského fóra je dodnes nepřekonaným fenoménem, který sám o sobě šířil pozitivní náladu,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského je logo OF neobyčejně půvabné a symbolizující nejen Občanské fórum, ale celou listopadovou revoluci. „Je to jediné revoluční logo, které se usmívá. Je to logo revoluce, která má dobrou náladu,“ řekl Žantovský.

Podle europoslance a představitele Musea Kampa Jiřího Pospíšila se museum touto výstavou velmi rádo hlásí k zakladateli moderního českého státu. „Každé Vánoce pořádáme vánoční setkání s tradičním zahájením malé výstavy. Touto výstavou uzavíráme rok 80. narozenin pana prezidenta Václava Havla,“ prohlásil Jiří Pospíšil.

Expozice obsahuje řadu dobových materiálů z roku 1989 i z letošního listopadu. „Před 27 lety jsme byli všichni nadšení a všichni jsme logo nosili. Byla to značka národa. A já jsem hrozně rád, že to teď děti a mladí lidé v listopadu zase nosili a že se to vrací,“ vysvětlil autor výstavy a loga Pavel Šťastný, který je zároveň sběratelem vidliček, kterých má pět set. A protože se snažil výstavu trochu odlehčit, tak jsou její součástí například „prostředky komunikace“ v roce 1989 – pendrek a váleček na nudle, samozřejmě s logem – a několik zajímavých vidliček, včetně Havlovy vidličky z hospody U zlatého tygra.

I logo OF jde s dobou, a tak si ho můžete stáhnout z App Storu, kde je v aplikaci Občanské fórum v podobě emotikonů.

Další informace: www.museumkampa.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Příběh loga Občanského fóra