Vernisáž výstavy Pražský Hrad od T.G.M K Václavu Havlovi
Do 28.7.2018 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Pražský Hrad od T.G.M K Václavu Havlovi. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.
Autory výstavy pořádané Ars Metropolis a Městskou částí Praha 1 jsou Zdeněk Lukeš, Alan Pajer a Tomáš Oliva.
Expozice nabízí fotografie z dílny Alana Pajera a zejména pak Jana Gloce ze Správy Pražského hradu, které návštěvníkům kromě jiného zpřístupňují srovnání pracoven prezidentů Masaryka a Havla na jedné straně a Husáka na druhé straně. „Tomáš Garrigue Masaryk dělal rekonstrukce Pražského hradu srdcem, stejně jako Václav Havel, což je vidět i na jejich pracovnách,“ přiblížil fotograf Alan Pajer.
Kromě toho krásné snímky mapují takové skvosty, jako jsou například Masarykova vyhlídka, zahrada Na Valech, Háchův kryt, Rothmayerův sál, Klínová chodba, Plečnikova sloupová síň, Masarykův byt, Plečnikovy zahrady, Rajská zahrada, Královský letohrádek, Jiřský klášter a jeho okolí, Nejvyšší purkrabství nebo Obrazárna Pražského hradu.
„Měl jsem pocit, že vůči některým architektům spojeným s Hradem máme dluh. Plečnik měl zásadní podíl na tom, co se dělo v masarykovské éře, ale navázali na něj i další architekti jako například Otto Rothmayer, Pavel Janák a celá plejáda dalších, včetně světoznámé Evy Jiřičné,“ popsal důvody vzniku výstavy architekt Zdeněk Lukeš, který má významnou zásluhu na citlivých přeměnách Pražského hradu po roce 1989.
Zdeněk Lukeš také popsal české nacionalistické útoky na Plečnika, který Pražskému hradu i Praze zasvětil velkou část svého života. Útoky poukazující na Plečnikův slovinský původ a nezohledňující jeho mnohaletý pobyt v Čechách a zapojení do zdejšího kulturního života, zesílily v závěru života prvního prezidenta. „Plečnika neměli rádi hlavně konzervativní architekti, mladí ho ale obdivovali,“ připomněl Lukeš v českých dějinách často se v různých formách opakující problém.
Velmi zajímavou výstavu slavnostně zahájil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Jsem moc rád, že jsme tuto výstavu mohli umístit k nám do Galerie 1, a mám také radost, že díky těmto fotografiím zůstane vývoj Pražského hradu v uplynulých sta letech zaznamenám i pro budoucí generace,“ ocenil starosta Městské části Praha 1.
Expozice je přístupná od úterý do soboty. Ve všední dny od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin.
Další informace: www.galerie1.cz.