Vernisáž výstavy Pražské biografy / Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů
Do 19.3.2017 bude v hlavní budově Muzea hl.m.Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc, přístupná velmi zajímavá výstava Pražské biografy / Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů.
Atmosféru potemnělých sálů s vrzajícími řadami dřevěných sedadel, do kterých pozdně příchozí směruje paní uvaděčka za pomocí baterky, pro běžného smrtelníka-návštěvníka biografu zapovězenou promítací kabinu s promítacími přístroji a kotouči filmu, seznámení se s prvními provizorními promítáními kočovných kinooperatérů stejně jako s velkorysými moderními premiérovými kiny časů prvorepublikových i uvolňujících se let šedesátých, mnoho desítek filmových plakátů vylepovaných týden co týden v pražských ulicích a různé další atributy fenoménu pražských biografů ‒ to vše návštěvníkovi nabídne a připomene výstava realizovaná ve dvou sálech hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy od dubna 2016 do března roku 2017.
Sbírkové předměty – promítací přístroje z dob počátku kinematografie, stejně tak její zlaté éry, historické snímky, filmové plakáty, dobové plány a adresáře – umožní návštěvníkovi výstavy udělat si představu o proměnách nejen filmových projekcí, ale zejména o počtu a lokalitách mnohdy svérázných či unikátních kinosálů od jejich vzniku po začátku 20. století až po jejich ústup před mnohasálovými unifikovanými komplexy v nedávné době. Součástí výstavy bude i funkční biograf, z jehož dřevěných dobových sedadel budou návštěvníci-diváci sledovat filmy experimentálně a umělecky dokumentující Prahu – především snímky Otakara Vávry Světlo proniká tmou (1931) a Žijeme v Praze (1934) a Alexandra Hackenschmieda Bezúčelná procházka (1930). V tomto sále bude i maketa promítací kabiny, což umožní nahlédnout i do běžně nepřístupného zázemí každého kina.
Vedle promítacích přístrojů z dob počátků kinematografie, filmových plakátů a plánů je součástí výstavy také funkční biograf s dřevěnými dobovými sedadly. Tento biograf poslouží 8. 2. a 16. 2. 2017 jako místo promítání krátkometrážních filmů, filmu Pátá čtvrť a také připravovaného snímku Obraz pražské periferie.
Biograf v biografu / Kino 16
8. 2. 2017 od 17:30 hodin
Seznam promítaných krátkometrážních filmů:
Praha Jana Kříženeckého – dokumentární film z roku 1981
Portrét průkopníka naší kinematografie a fotografa staré mizející Prahy.
Pražské konfrontace – dokumentární film z roku 1976
Jiří Adamíra na ukázkách ze starých němých hraných filmů vtipně konfrontuje tehdejší
a novou Prahu.
Magistři smíchu – dokumentární film z roku 1978
Dva velikáni českého filmu – Karel Lamač a Martin Frič – ve vzpomínkách jejich současníků i mladších filmařů a herců. Film se natáčel v dnes již zrušeném kině Zvon a jedná se
o poslední vystoupení Jana Wericha ve filmu.
Vášeň kinooperatéra – dokumentární film z roku 1978
Dokument o zapáleném filmovém sběrateli a nadšenci panu Bašusovi.
Adresář
Poetický pohled na bývalou starou dělnickou čtvrť Žižkov.
Všechny filmy budou promítány z 16mm filmového pásu starou promítačkou. Akce bude doplněna přednáškou o některých dnes již zrušených kinech.
Promítání s režisérem Josefem Císařovským
16. 2. 2017 od 17:30 hodin
V rámci promítání vystoupí režisér Josef Císařovský, který uvede svůj film Pátá čtvrť
a představí připravovaný snímek Obrazy pražské periferie. Ten je inspirovaný fotoscénářem k nerealizovanému filmovému projektu Botič potok chudých zakladatele české dokumentární školy Jiřího Lehovce.
Film Pátá čtvrť vypráví o novodobé historii pražského ghetta – dříve Josefova či „páté čtvrti“, o zdejším geniu loci, o tom, jak tato čtvrť formovala život, osudy a sny současné generace. O svém vztahu k tomuto místu promluví mnoho slavných i neznámých rodáků – umělci, lékaři, herci, historici architektury i umění, rabíni, neopominutelné postavy i obskurní postavičky plné bizarních příběhů.