Vernisáž výstavy Praha v proměnách času
Do 20. 11. 2022 je v Galerii Jindřišské věže, Jindřišská ulice, Praha 1, 3. a 10. patro, přístupná zajímavá a krásná výstava Praha v proměnách času. Otevřeno denně od 10 do 19 h.
Praha v 19. století na obrazech Vincence Morstadta a Václava Jansy a dnes na fotografiích Tomáše Sysla nám ukazuje proměnu Prahy za téměř 200 let. Během této poměrně krátké doby se odehrálo několik velkých změn.
• Po velkých pražských povodních se ve 40. letech 19. století začaly budovat v Praze nábřežní zdi, které radikálně proměnily podobu města – do té doby zde byly přirozené břehy.
Kvůli jejich výstavbě se nedochovaly původní rybářské, pískařské a plavecké osady a většinou ani středověké stavby u vody. Výstavba nábřeží byla asi největším zásahem do vizuální podoby Prahy, její většina byla hotová do začátku 20 století.
• V druhé polovině 19. století vstoupila od Prahy průmyslová revoluce. Na tehdejších periferiích – Smíchově, Košířích a Holešovicích se stavěly
továrny a další průmyslové objekty, které zásadně změnily charakter města.
• Výstavba železničního spojení v polovině 19. století předznamenal konec pražského opevnění. Pražské hradby postupně začaly mizet, neboť překážely překotnému rozvoji města. Nejdříve se proměnily v městská korza a nakonec byly zcela zbořeny a rozebrány.
• Když se Praha v roce 1918 stala hlavním městem nové republiky a byl přijat zákon o Velké Praze, podle kterého se Praha rozšířila mimo historická pražská města, byla přeměna Prahy ve velkoměsto moderního rázu dokonána.
Štěstím je, že si na mnoha místech uchovala své středověké a barokní kouzlo, čehož jsou obrazy mistrů Morstadta a Jansy, a fotografa Tomáše Sysla důkazem.
Posuďte sami.
Speciální poděkování patří:
Lucie Dolfi, David Černý, Tomáš Sysel, Petra Špatná, Rastislav Horváth, Ctirad Ženka, Marek Rajnoch, Tadeáš Tulach, Tereza Lysá.
Ve spolupráci s Miluju Prahu a Tomáš Sysel a Fotonova.