Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Pop-artové / Street-artové léto

Do 1. 9. 2024 je v GOMA – České galerii moderního umění, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a energická prodejní výstava Pop-artové / Street-artové léto.

POP! Goes the Easel! – Umění musí ven!

Všechno to začalo před půl stoletím jednou výstavou v roce 1963 v americkém Texasu. Dva vysokoškolští pedagogové a jeden avantgardní umělec se s několika dalšími rozhodli uspořádat společnou výstavu v Muzeu současného umění v Houstonu, a vynést svou do té doby především reklamní tvorbu z ateliérů mezi lidi a ukázat ji jako nový umělecký směr. Ta výstava se jmenovala „POP! Goes the Easel!“  a těmi pedagogy byli Melvin John Ramos a Roy Fox Lichtenstein, které doplnil multitalentovaný umělec Andrew Warhola. POP-ART tak dostal definitivně své jméno začal se šířit jako lavina, která se dodnes nezastavila. Ti tři se stali otci – zakladateli tohoto nového uměleckého směru a jejich díla dodnes obdivuje celý svět. Mel Ramos, Roy Lichtenstein a Andy Warhol vstoupili mezi legendy, a toto místo jim dodnes právem patří.

Pop-art si začal hledat svoji cestu, která se ubírala odlišně u jednotlivých umělců i teritoriálně v Evropě a v USA, ale stále si zachovával svou původní myšlenku – propojit populární kulturu s komerčním uměním a masově spotřebním zbožím. Nijak nezakrýval svůj původ v reklamním průmyslu a ochotně přebíral motivy a techniky z předmětů denní spotřeby, inspirován zejména velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy – fotografií, filmem, reklamou nebo komiksem. Autoři se nebáli velkých formátů, pestrých nebo naopak pastelových barev a vytvářeli svůj vlastní obraz konzumního životního stylu, zkoumání a překračování hranic umělecké tvorby. Ale také „vykrádání“ a používání do té doby nedotknutelných a chráněných značek, které jim ale vynesli větší popularitu než škrobené reklamní kampaně. Prvek vzájemného „vypůjčování“ motivů a značek od jednotlivých umělců i ze světa spotřebního průmyslu se stal pro pop-art typický a je dodnes přejímán řadou současných umělců.

V 80. letech minulého století ale začal být svět muzeí a galerií pop-artu malý, a proto nekontrolovaně a neřízeněvyrazil ven do ulic přímo mezi lidi, které měl potřebu stále více oslovovat. Oproti původně zejména konzumnímu stylu začal být často spojován s aktivismem a potřebou vypovídato naléhavých sociálních, politických a environmentálníchproblémech. Tak vznikl street-art a graffiti umění se svou teritoriální a rebelskou povahou, která obvykle nese také sociální nebo politické poselství, vyvolávající odezvy, reakce a diskuse.  Umělci jako Keith Haring (spolupracovník a přítel Andy Warhola) a Jean-Michel Basquiat z newyorské streetartové scény dodali této sféře důvěryhodnost a začali přenášet svá díla z ateliérů do ulic a současně i zpět – z ulice do světa výtvarného umění. 

Od té doby si street art jako umělecký směr zajistil své postavení ve světě umění a stal se uznávaným kulturním fenoménem, přestože jsou jeho praktiky v mnoha případechpovažovány za nelegální. Autoři často vystupují v anonymitě a stále více zkoumají hranice možného. Ve svá plátna mění nejen stěny domů, ale celé ulice a města, a přestože mohou být právem obviněni z pobuřování a vandalismu, sklízejí za svou tvorbu celosvětový obdiv. Za nejznámějšího street-artového umělce současné doby platí britský umělec Banksy, v tuzemsku je pak nejvýznamnějším umělcem Pasta Oner, kterému už také začíná být Česko malé a úspěšně si proráží cestu do velkých zahraničních galerií.

Výstavy „POP! Goes the Easel!“  se konají od svého vzniku ve Spojených státech pravidelně až do současnosti, a snaží se bourat bariéry mezi drahým umění jen pro vyvolené a přinášet dostupné umění, které si může dovolit každý. A stejně tak to chceme udělat i v naší Galerii. Díla otců zakladatelů – přestože vznikla se záměrem obohatit zejména masovou kulturu – se dnes sice prodávají v aukčních síních za miliony dolarů, ale každý si je může koupit v podobě cenově velmi dostupných grafických listů, které obvykle vydávají nadace spravující odkaz původních autorů. A také my Vám chceme tuto možnost nabídnout.

Do našeho výběru jsme zařadili jednak práce nejslavnějších jmen ze světové pop-artové a street artové scény, tak i představitele tuzemské tvorby a reprezentanty současné světové tvorby tohoto žánru. Prohlédnout si můžete díla„klasiků“ – Banksyho, Mela Ramose, Andyho Warhola, Keitha Haringa a Roye Lichtensteina a ze současných tvůrců například práce italského dua LED Mansion, britského umělce NOT BANKSY nebo americké výtvarnice DeathNYC, jejichž díla asi si asi nejvíce „propůjčují“ motivy původních autorů a propojují je do současné postkulturnítvorby, která je i přesto stále populárnější a žádanější. Z tuzemských autorů jsme pak nemohli vynechat legendu české komiksové scény Káju Saudka, v jehož stopách velmi úspěšně pokračuje jeho syn Patrik Saudek. A zapomenout nesmíme také na nejvýznamnějšího představitele české street-artové scény PASTU ONERA, který nemůže na naší výstavě chybět. 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Pop-artové / Street-artové léto