Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Poklady imperátorských divadel

Do 31.7.2020 bude v křišťálovém sále v Ruském středisku vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6, přístupná zajímavá výstava Poklady imperátorských divadel.

Na výstavě jsou představeny pravé scénické kostýmy imperátorských divadel. Jsou mezi nimi i exponáty z XIX. – zač. XX. století, jež byly náhodně objeveny hledačem pokladů V. Dustem ve Vyborgu. Dust poté doplňoval svoji sbírku tak, že kupoval kostýmy u soukromých sběratelů a v obchodech se starožitnostmi.

       Ve sbírce jsou sametové kazajky a kaftany, vyšité zlatými nitěmi. Na podšívce se uchovala razítka se jmény herců (např. Lev Sibirjakov či Darija Leonovová) a názvy her např. „Rusalka“, „Othello“, „Život za cara“, „Mazepa“ aj. Podle Dusta jsou autory kostýmů L. Bakst, M. Vrubel, V. Serov, I. Bilibin aj. Kromě kostýmů a divadelních doplňků je na výstavě představeno více než 150 pohlednic imperátorských divadel.

      Vitalij Dust podrobně informoval návštěvníky RSVK v Praze o svých unikátních exponátech. Příběh jeho sbírky začal úplně náhodně. V roce 2004 se jako dobrovolník dostal na natáčení filmu, jež probíhalo vedle Vyborgského zámku.  Organizace, která se nacházela v budově, vyklízela prostory a chystala se k opravám.  Vitalij dostal za úkol z jedné místnosti vyklidit všechno smetí.  Ukázalo se, že na vyhazovaných věcech byla razítka XIX. století.  Podle Vitalije tyto věci pečlivě uchovávali, předávali je podle seznamu a zodpovídali za ně.  Později se ukázalo, že smetí a nepotřebné věci jsou kostýmy, které patřily imperátorským divadlům. Odborný posudek, který potvrzuje pravost kostýmů, poskytlo Alexandrovské divadlo na základě u nich dochovaných náčrtů těchto kostýmů.

….

Všechny fotky z výstavy: Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Poklady imperátorských divadel