Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Pocta Renému Roubíčkovi

11. 4.-12. 5. / Galerie Millennium / Sklo

Do 12.5.2019 bude v Galerii Millenium, Tržiště 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Pocta Renému Roubíčkovi.

První výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších umělců české sklářské výtvarné scény Reného Roubíčka připomene výstava Zlomky, na které bude vystavena mimo jiné část Roubíčkovy unikátní světelné plastiky zachráněné z pasáže budovy Praha City Center.

Vystaveny zde budou díla Bohumila Eliáše, který se svou mnohotvárnou originální tvorbou zapsal do českého a světového kontextu uměleckého skla 20. století jako nezaměnitelná autorská osobnost, Jiřiny Žertové, jež je jednou z nejvýraznějších postav současného sklářského výtvarnictví v České republice, Dany Zámečnické či Jaromíra Rybáka. Jedinečnou součástí výstavy bude část Roubíčkovy světelné plastiky, kterou se podařilo za složitých okolností zachránit.

Světelná plastika byla instalována v polovině devadesátých let do nově postavené budovy Praha City Center (PCC), jejíž vznik doprovázely kontroverze. Budova totiž stojí na místě bývalého neobarokního čtyřpatrového Špačkova domu z roku 1903, který byl v roce 1993 za sporných okolností a nesouhlasu odborné veřejnosti zdemolován. Roubíčkova světelná plastika byla zavěšena na stropě pasáže nové budovy a dosahovala délky přes 20 metrů. Na přelomu roku 2014/2015 majitel objektu plastiku demontoval, její část se však díky úsilí mnoha osob podařilo zachránit a nyní bude po skoro pěti letech opět k vidění a přístupná veřejnosti.

„ Jsme velmi rádi, že máme možnost podílet se na záchraně takto významného sklářského díla a představit alespoň jeho část v novém kontextu “ říká majitel galerie Adam Hoffmeister. Osud další části osvětlení není zcela zmapován a bude zajímavé, zda se najde nové uplatnění pro zachráněné části plastiky.

René Roubíček (23. ledna 1922 Praha – 29. dubna 2018 Praha) byl český umělecký sklář a sklářský výtvarník. Patřil mezi přední postavy českého sklářství, podílel se například na československém pavilonu na Světové výstavě 1958. Byl vedoucím Borského skla, pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění v Praze, spolupracoval s firmami Crystalex, Moser, Lasvit, Preciosa a řadou skláren. Byl poručníkem designéra Bořka Šípka, kromě toho byl členem Umělecké besedy a BILANCE (tvůrčí skupina užitého umění). Žil a tvořil střídavě v Kamenickém Šenově a Praze

Galerie Millennium je etablovanou neziskovou galerií, která za posledních dvacet let představila ve svých malostranských prostorech na více než sto-padesáti autorských a tematických výstavách díla moderní a soudobé tvorby české, slovenské, ale i mezinárodní výtvarné scény. Galerie klade zvláštní důraz na průběžné vystavování díla významných představitelek českého a slovenského výtvarného umění, jakož i na slovenské umění obecně a na pořádání výstav české avantgardy, přičemž je tradičně spjata s osobou a kulturním prostředím Adolfa Hoffmeistera.

….

Všechny fotky z výstavy: Petr (ale já jsem na ní taky byl)



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Pocta Renému Roubíčkovi