Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Pocta Bořkovi

5. 9.-16. 10. / Galerie Portheimka / Sklo

Do 16.10.2016 bude v galerii Portheimka, Štefánikova 12, Praha 2, přístupná v obou patrech výstava Pocta Bořkovi.

Výstavu věnují organizátoři nedávno zesnulému výtvarníkovi, designérovi a architektovi Bořkovi Šípkovi (1949 – 2016). Ambiciózní projekt s bohatým doprovodným programem představí autorovu tvorbu zejména z období dvou posledních dekád. „Původně autorskou výstavu jsme plánovali společně s Bořkem od jara 2014, kdy jsme pracovali na instalaci lavičky Václava Havla v Praze. Bohužel, teď místo autorské výstavy s Bořkem připravujeme Poctu Bořkovi už bez Bořka…“, říká výtvarník Michal Faflík ze Studia Pět, organizátor výstavy a Šípkův přítel. Ke spolupráci přizval Šípek Tým ze sklárny Anežka a oba Šípkovy syny.

Koncepce výstavy zahrnuje nejen Šípkovu rozsáhlou sklářskou tvorbu, ale také nábytek a designové předměty, navrhované pro špičkovou italskou designérskou společnost Driade, tedy unikátní exponáty, které v Česku prezentovány dosud nebyly. Návštěvníci budou mít dále možnost seznámit se také s autorovou architektonickou tvorbou ve formě návrhů, skic a studií. Tato oblast Šípkovy práce je v Česku málo známá, přestože v zahraničí, a zejména v Asii, byl Šípek vyhledáván a uznáván především jako architekt. Zajímavá bude bezpochyby audiovizuální část výstavy, sestavená z fotografií, videí a dalších materiálů z rodinných archivů.

Výstava také nabídne veřejnosti atraktivní doprovodný program:
V termínu 7. – 9. října se v prostoru před Galerií Portheimka uskuteční sklářský workshop, pořádaný společně s Vyšší odbornou školou sklářskou z Nového Boru, na kterém diváci uvidí nejen sklářské exhibice, ale budou mít sami možnost si řemeslo vyzkoušet pod vedením předních českých sklářů ze sklárny Anežka. Dále organizátoři připravují sérii přednášek pro veřejnost pod vedením architekta Zdeňka Lukeše na téma „Hrad – Havel – Šípek“, projekce dokumentů a komentované prohlídky.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Pocta Bořkovi