Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy plakátů 1917 – 2017

26. 10.-8. 1. / DOX / Aktivistické umění

Do 8.1.2018 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná zajímavá výstava plakátů 1917 – 2017.

V roce 2016 v rámci mezinárodního bienále grafického designu Golden Bee v Moskvě vyzval ruský kurátor Sergej Serov světové grafické designéry, aby se prostřednictvím „neučesané řeči plakátu“ vyjádřili k událostem roku 1917 v Rusku. Cílem výzvy bylo vytvořit otevřenou platformu vizuálních úvah a názorů týkajících se Ruské revoluce. Na pozvání se projektu nazvaného 1917 – 2017 zúčastnilo více než 70 předních grafických designérů ze 30 zemí, k účasti v otevřené výzvě pak bylo přihlášeno více než 1500 prací z 50 zemí.

Projekt 1917-2017 vyvolal v Rusku velký zájem veřejnosti. Asociace badatelů ruské společnosti věnovala projektu 1917 – 2017  průzkum s názvem Образы столетия революции в России и мире [Obrazy století revoluce v Rusku a ve světě], rozsáhlou publikaci připravil časopis Dekorativní umění.

Hodnocení projektu ukázalo, že většina ruských i zahraničních grafiků a umělců ve svých plakátech revoluci asociuje s apokalypsou, násilím, lží, podvodem, krví, nesvobodou, trápením, smrtí a osobou V. I. Lenina, kterého zobrazují jako „monstrum“ a „zločince“. Pouze 4 % prací z Ruska a 8 % prací ze zahraničních zemí hodnotí revoluci roku 1917 v Rusku kladně.

„Jak vidíme, počet romantiků revoluce v naší vlasti je dvakrát nižší než v zahraničí, ale i tam je jich překvapivě málo,“ komentuje výsledky průzkumu autor projektu profesor Sergej Serov.

Po skončení soutěžní části projektu bylo vybráno 100 prací, které budou tvořit expozici na mezinárodním bienále v Moskvě v roce 2018, a také širší výběr 500 plakátů, z nějž mohou čerpat kurátoři po celém světě při přípravě vlastních expozic. Výstavy projektu 1917-2017 proběhnou např. v Německu, Velké Británii, Černé Hoře a USA.

Právě z tohoto širšího výběru čerpal přední český designér Aleš Najbrt, který vybral pro výstavu v Centru DOX 80 plakátů, které vytvořili grafici ze 17 zemí světa. Expozici, která vznikla ve spolupráci s festivalem současné ruské kultury Kulturus, doplňují práce ruského umělce Antona Litvina.

V rámci zahájení výstavy proběhla performance s názvem Srp a kladivo jedné z nejznámějších současných ruských performerek Lízy Morozovové.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy plakátů 1917 – 2017