Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Petra Bařinky: Master blaster

Do 9. 6. 2015 bude v Galerii Art Salon S v Tančícím domě, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2, přístupná zajímavá výstava Petra Bařinky: Master blaster.

Kurátor výstavy: Michal Tošner

Galerie Art Salon S Tančící dům představí v samostatné expozici umělecká díla Petra Bařinky. Výstava MASTER BLASTER zavede návštěvníky do nitra obrovského blikajícího flipperu plného gravitačních jam, kosmických raket xenonů nebo světa arkádových her. Vizuálně navazuje na estetiku raných videoher, kterou povyšuje na vysokou hru vztahů mezi uměním, virtualitou a reálným životem, a nastavuje tak zrcadlo skutečnosti herním zdvojením reality.

Tvorba Petra Bařinky evokuje dojem dětské hry, je to však hra inscenovaná dospělým člověkem s jeho zkušenostmi, traumaty a fantasmaty ve škále od pudu slasti k pudu smrti. Výrazové prostředky pohádky zde slouží jiným cílům, než tvorbě pro děti. Nejsou to příběhy, jež zamlčují sexualitu a smrtelnost. Právě naopak! Vizuální naivita nechává rozehrát právě ta témata, která jsou v pohádkách tabu. Je to odvrácená strana – místy inverzní, místy perverzní.

Expozice nazvaná MASTER BLASTER nás (skrze odkaz na videohru z roku 1988) neomylně zavádí do imaginace herní světů, jejichž různé situace odrážející mnohdy krutou zkušenost. Pokud ale spolu s autorem pochopíme celý život jako hru, pak dokážeme lépe snášet surovost života. Vše je jenom jako. Ve hře je tak jednoduché jít a střílet do davu. Run and gun! Ale pozor nelze to naopak. Hrůza musí zůstat iluzivní.

Není radno zacházet se životem, jako by to byla hra. Tam, kde přichází moment fyzické smrti, tam končí hra a začíná reálno. GAME OVER! Bez odvolání, bez restartu. Není možné hrát znova. Představa reinkarnace nemůže sloužit jako alibi. O to ale nejde. To co se zde nastoluje je téma ambivalence hry a skutečnosti. Skutečnost není nikdy úplně skutečná a hra není nikdy úplně hra. Skutečnost je hra, drží pohromadě jen díky iluzím. Jsme uploadováni a vrženi do bitevního pole. Co zbývá? Drop dead! – Or become a MASTER BLASTER.

O autorovi
Petr Bařinka (*1979, Zlín), studoval Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér ilustrace a grafiky u prof. Jiřího Šalamouna (2000-2002) a ateliér sochařství u prof. Kurta Gebauera (2002-2007). V roce 2009 získal cenu Národní galerie NG 333 pro umělce do 33 let. V současné době se věnuje postgraduálnímu studiu v ateliéru malba 4 prof. Ivana Csudaia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.
Více informací o umělci najdete na www.petrbarinka.com

O galerii Art Salon S
Art Salon S je mladá galerie sídlící v Tančícím domě v Praze. Cílem Art Salon S je objevovat a podporovat mladé talentované umělce z České republiky i ze zahraničí. Umožnit těmto nadějným autorům se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictvím komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí, speciálních večírků a další odborné činnosti, a tím rozšiřovat povědomí o mladém umění u široké veřejnosti.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Petra Bařinky: Master blaster