Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Petr Palma: Depresário

Do 4.1.2019 bude v knihkupectví a antikvariátu Trigon, Bubenská 3, Praha 7 (metro Vltavská), přístupná velmi zajímavá výstava Petra Palmy: Depresário.

Petr Palma o sobě:

Narozen 31. 1. 1957 v Českých Budějovicích. Záliba v kreslení se datuje už od dětských let.  V patnácti nastoupil do učení do Jihočeských tiskáren a vyučil se ručním sazečem. První grafické zkušenosti s technikou suché jehly a linorytu mu zprostředkoval akademický malíř Milan Peterka v Lidové škole umění.
V letech 1976 – 1979 studoval na Střední průmyslové škole grafické v Praze obor grafická úprava tiskovin. Léta prožitá na této škole ovlivnila také jeho zvýšený zájem o fotografii, která dodnes patří k jeho zálibám. Po ukončení studia pracoval několik let jako grafik – návrhář v Jihočeských tiskárnách v Českých Budějovicích. Zde zažil ještě poslední roky existence historických tiskárenských oborů spojených s knihtiskem, než ustoupily moderním počítačovým technologiím.
Několik let se pokoušel podnikat v oboru, který vystudoval. Návrhy plakátů, grafických značek, etiket a celé další řady tiskovin užité grafiky zpracovával výhradně ručně a pod označením Computer free!
Zhruba před deseti lety veden pudem sebezáchovy a potřebou uživit rodinu přijal nabídku zaměstnání v reklamní agentuře a zcela v rozporu se svým přesvědčením začal pracovat na počítači.
Potřeba uchovat si alespoň zbytky manuálních dovedností  (a zdravého rozumu) vyústila k návratu ke klasickým grafickým technikám a tak se zhruba od roku 1990 začal soustavněji věnovat linorytu a dřevořezu a není-li vyhnutí, občas také vystavuje.
Vědom si skutečné hodnoty svých prací, nesou jeho tisky označení Guano guanissimo.

http://www.petrpalma.eu/PetrPalma/uvod.htmlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Petr Palma: Depresário