Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Petr Hecht – Cimrmani

Do 6. 3. 2022 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná krásná a zajímavá výstava fotografií Petra Hechta – Cimrmani.

V galerii Czech Photo Centre se představují snímky fotografa Petra Hechta, který fotografuje Divadlo Járy Cimrmana už pětadvacet let.
 
Výstava zahrnuje především snímky ze stejnojmenné knihy Cimrmani včetně snímků, které se do knihy nedostaly a jsou vystaveny poprvé. Fotografický archiv Petra Hechta obsahuje za čtvrtstoletí několik tisíc snímků, které dokumentují nejen tuto legendární scénu, ale i celkově část českého divadla obecně.
 
Zároveň byla pokřtěna stejnojmenná kniha, jejímiž kmotry se stali Zdeněk Svěrák s publicistou a historikem fotografie Pavlem Schleuferem.

„Jára Cimrman, ten, největší „Čech”, hrdina, který žil/nežil, je zvěčněn archaickou ustupující fotografickou metodou. Vidím v tom symbol cimrmanovského mýtu s jeho zařazením do národní mytologie. Podstatné je, a to je zdrojem optimismu, že tento fotomateriál podá obraz cimrmanovského divadla i po mnoha desetiletích. I za padesát let bude z něho obraz hmotný, filmy s portréty se budou moci stále držet v ruce, nebudou zaklety do digitální podoby. Při prohlížení Hechtových barytových fotografií s postavami Cimrmanových her vnímám až s mrazením v zádech, že právě tato klasická forma je vpravdě zvěčněním křehkého Cimrmanova génia. Je čímsi jako důkazem stálostí,“ říká Pavel Scheufler.

Fotografie z vernisáže: Dan MaternaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Petr Hecht – Cimrmani