Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Party v 21. storočí

Do 28.3.2018 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná výstava Party v 21. storočí.

Po úspešnej prezentácii Slovenska na ZOH 2018 v Južnej Kórei sa výstava obrazov Party v 21. storočí opäť vracia do Európy, tentokrát do Prahy pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Autory projektu sú fotografovia Ľubomír Sabo a Zuzana Sénašiová, maliarka Sarah I. Avni a etnologička Katarína Chabrečeková.

Limitovaná kolekcia obrazov takmer zaniknutých slovenských párt.

Parta – je ozdobná čelenka, symbol dospelého slobodného dievčaťa. Nosili ju najmä nevesty pri vydaji a bola súčasťou sviatočnej a obradovej úpravy vlasov. Keďže bola najdôležitejším a najkrajším prvkom svadobného kroja, vždy bola bohato zdobená a v každom regióne Slovenska odlišná tvarom, veľ13-poniky-copykosťou, použitými materiálmi, stužkami a doplnkami. Základ party tvoril pás lepenky stočený do kruhu, ktorý bol obšitý textilom, najčastejšie zamatom, ten bol doplnený našitými korálkami, bortňami (ozdobné stužky) či kovovými čipkami. Súčasťou party boli viaceré stuhy rôznych dĺžok, ktoré viseli okolo tváre alebo dolu chrbtom. Koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia svadobnú partu postupne nahradil veniec mladuchy z umelých kvetov a so závojom. Party na Slovensku majú rozličné lokálne pomenovania, napríklad vinec, odkonka, pantlík, vjenec, stuški a pod.

Parta, kedysi tradičná súčasť ľudového odevu mladých bezdetných dievčat v 19. a 20. storočí, sa stáva ústredným prvkom jedinečného umeleckého projektu, ktorého cieľom je znovuzrodiť slovenské skvosty pomaly upadajúce do zabudnutia. Projekt prechádza početným umeleckým spektrom, mapuje pestrosť a rozmanitosť takmer zaniknutých tradičných párt a vencov z regiónov Slovenska. Stáva sa prínosom pre zachovanie kultúrneho dedičstva a symbolicky odhaľuje ľudové tradície súčasnému divákovi.

Umelecké duo LSZ PHOTOGRAPHY v súlade s tradíciami a zvykmi predkov nafotilo len mladé, slobodné a bezdetné dievčatá. Prostriedkom moderného vyjadrenia je umelecky podaná maľba na tvár vychádzajúca z tradičných ornamentov ľudového odevu, ku ktorému parta patrila. Na fotografiách sa objavujú krásne Slovenky z filmového prostredia, speváčky, moderátorky, modelky, podnikateľky. Odkaz dobovej fotografie sa prelína so súčasným stvárnením umeleckej fotografie vo výraze modeliek, ktoré sa vžili do pocitov vtedajších neviest. Na obrazoch tak nájdete pokoru a vážnosť chvíle doplnenú moderným videním fotografov. Partu v limitovanej edícii obrazov oblieka aj maliarka projektu Sarah I. Avni či etnologička Katarína Chabrečeková, ktoré sa s myšlienkou projektu naplno stotožnili a ich výber sa tak stal prirodzenou voľbou.

Prameňom pri príprave kompozície boli dobové zdroje, ktoré popisovali vážnosť výnimočnej chvíle. Fotografie dýchajú symbolikou a úctou k pôvodným tradíciám, zároveň prinášajú celé spektrum emócií a umeleckého spracovania, ktorý hľadí na históriu optikou moderného sveta, blízkou aj súčasnej mladej generácii.

Umelecky nafotené fotografie sú dotvorené ručne maľovanými ornamentmi na tvár a vytlačené na plátno, ktorému finálnu podobu vdýchla maliarka Sarah I. Avni. Akrylovými maľbami umelkyňa dotvorila fotografiám pozadie, ktoré vychádza z17-velky-lom2-copy ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov zaznamenaných párt. Výsledkom sú pútavé obrazy, ktoré reprezentujú hojnosť a rôznorodý ráz slovenského ľudového dedičstva. Dôraz na každý detail fotografie a ideové vrstvenie projektu dokazujú, že Party v 21. storočí predstavujú projekt silného umeleckého a historického odkazu.

Počas takmer trojročnej intenzívnej práce sa do projektu zapojilo vyše dvesto ľudí, medzi nimi aj tím etnológov, ktorí dohliadali na exaktnosť použitia sviatočných párt a vencov. Vďaka svojim odborným znalostiam prispeli k rekonštrukcii štyroch nedostupných párt, ktoré z etnologického hľadiska predstavujú najväčší prínos pre slovenské kultúrne dedičstvo. Jedinečnosť projektu rovnako podčiarkuje originálne skomponovaná hudba, ktorá kombinuje pôvodnú, ľudovú hudbu s prvkami aktuálnych moderných žánrov.

Každý obraz z limitovanej edície má certifikát originality (COA) a bude vyrobený iba v troch rozmeroch: 60 × 90 cm, 80 x 120 cm a 120 × 180 cm. Z každého obrazu je dostupný číslovaný a autormi podpísaný Fine Art Print v limitovanom množstve 100 kusov.

www.party21art.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Party v 21. storočí