Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Open Call

Do 9.4.2016 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná výstava Alžběty Bačíkové, Lucie Rosenfeldové a Martiny Smutné nazvaná Open Call.

V březnu se v Galerii UM představí výstava Open Call Alžbety Bačíkové, Lucie Rosenfeldové a Martiny Smutné. Autorky se zabývají tím, jak princip soutěže formuje podobu uměleckých děl nejen v galeriích. Tento proces demonstrují především na zavedených postupech výběrových řízení a filmového průmyslu. Svůj krátký film zasazují do scénograficky řešeného galerijního prostoru.

„Každý, kdo se pokouší v dnešním světě uspět, je dříve či později podroben nějaké formě výběrového řízení. Příležitosti a finanční prostředky jsou nám nabízeny jen pod podmínkou, že podstoupíme soutěž. Mnohdy je jediným ospravedlněním takovésoutěže soutěž samotná: musíme se účastnit, abychom dokázali, že naše schopnosti a dovednosti si vůbec zaslouží být využity.“ Přibližuje koncepci jedna z kurátorek a autorek Martina Smutná.

Ve společném projektu Open Call nechávají autorky procházet nastavenými rámci výběrového řízení samotné tvůrčí přístupy. Konkurzní řízení jsou představena jako pomyslné filtry rozhodující o tom, čemu má být umožněno se rozvinout. Rastr jejich síta určuje společenskou hodnotu.

Open Call dává příležitost na chvíli opustit známé prostředí výtvarného světa a konstruovat fiktivní svět filmu. Exkurze do prostředí filmové produkce zahrnuje seznámení s experimentální scénografickou metodou, určenou k utváření fantastických světů. Současně vychází najevo, že manuál k vytvoření dokonalé prezentace dokáže ohnout svůj vlastní předmět: originální tvůrčí přístup. Souboj jedinečnosti s účelovostí se tentokrát odehrává na pozadí nedokončeného fantasy filmu. Zase jednou nemá jasného vítěze.

Kurátorky a autorky výstavy: Alžběta Bačíková, Lucie Rosenfeldová, Martina SmutnáFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Open Call