Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Zuzany Křovákové: Proměny

Do 26. 5. 2022 bude v Prague Gallery „Art of bathrooms“ by Laufen, I. P. Pavlova 5, Praha 2 (vstup z Legerovy), zdarma přístupná zajímavá výstava obrazů Zuzany Křovákové: Život je obrovský. Otevřeno po – pá 9:00 – 18:00, vstup jen na předchozí objednání na prague.gallery@cz.laufen.com.

Autorka o výstavě:

Výstavu jsem pojmenovala příznačně PROMĚNY a sami uvidíte proměnné a proměny, které můžete zažít v rámci této vyjímečné instalace více než 35ti nových pláten. Vše jsou NOVINKY z letošního roku.
Uvidíte obrazy s prvky z plátkového zlata, různé druhy struktur, geometrii, obrazy postavené na černobílém základu, ale i portrét a samozřejmě mé milované barvy, vše šak v trochu jiném pojetí, než na které jste v mé tvorbě zvyklí.
Koncepce výstavy jsem pojala tak, že jednotlivé obrazy lze různými způsoby propojovat, a tak vzniká téměř nekonečné množství možností instalace do prostoru.

Autorka o sobě:

„Jsem česká malířka, která mluví s barvami a nechává se inspirovat krásami světa.

Při své práci se nechávám inspirovat krásami nejrůznějších světů a jejich vzájemným prolínáním. Inspiraci pro svou tvorbu čerpám jak ze světa vnějšího díky cestování a setkávání, tak ze svého vnitřního světa, ze svého nitra, ze světa fantazie a říše paní Múzy.

Malování je od dětství jednou z mých největších potřeb, vášní a hlavně radostí.

Cestu k barvám a malování mi ukázal můj strýček malíř. Vzpomínám si na jeden významný dárek od něj…. Když jsem chodila do školky, dostala jsem od svého strýčka malíře k narozeninovému dortu a melounu ještě obrovskou sadu nádherných barevných pastelů. Bavilo mě tenkrát se na paletu barev i jen dívat… S nimi se začalo rozvíjet mé barevné dobrodružství. Probudila se s nimi má láska k barvám a výtvarnému projevu vůbec. Strýček byl mým, asi prvním, podnětem k tomu, že vnikla má cesta k sebevyjádření a sdílení sebe se svým okolím prostřednictvím barev.
V dospívání mě také velmi inspiroval můj tatínek. Měl hlavu plnou snů a naučil mě vidět a pozorovat reálné i snové světy. Jako vynálezce a vědec neustále bádál ve světě fyziky, chemie a přírodních zákonů. Díky němu se do mého života dostala touha a chuť objevovat, zkoumat, experimentovat, kombinovat a hlavně nadšení pro věc, byť v trochu jiné oblasti.

Miluji, když barvy ke mně promlouvají. Miluji ty chvíle, kdy se přihlásí ke slovu paní Múza a čas jakoby se zastavil. Společně vedeme náš magicky barevný dialog, jehož obsahy já ztvárňuji ve svých obrazech. Díky nim se pak mohu s vnějším světem podělit o svůj vnitřní rozměr a sdílet své prožitky radosti, krásy a lásky.
Naše tajné hovory a příběhy paní Múzy, které se prolínají s těmi mými, mě pak doslova unáší k barvám a výtvarným nástrojům, které uchopím a maluji a píši barevné příběhy o pocitech, zážitcích, situacích, emocích, místech, lidech, setkáváních … o tom hlubokém a pravém, co cítím ve svém nitru.
Každý můj tah je naplněný radostnými a extatickými prožitky. Když barvy prostřednictvím paní Múzy začnou vyprávět své příběhy, stojí za to zastavit se, naslouchat a začít tvořit.

Když píšu tento text, vybavuje se mi v mé mysli vzpomínka na slova mého učitele, který mi řekl: „Dělej to, co umíš jenom Ty a bude to mít smysl ještě pro mnoho budoucích generací…nech světu vzpomínku na Tvé vidění světa. Tvým životním hexagramem je RADOST, tedy Tvým krásným úkolem je šířit radost do tohoto světa.“ A tak to dělám…protože mě to baví a radost to přináší nejen mně, ale i mému okolí. Je to vlastně všechno tak jednoduché…
Záleží jen na nás, jak na svět hledíme a tak, jak se na něj dívame, stejně tak ho i vidíme. A já ho tak i maluji.
Prostřednictvím svých obrazů sdílím radosti, krásy, tajemství a dobrodružství svého světa s ostatními. Maluji svět v radosti – tak, jak ho vidím, vnímám a cítím já.

Přeji vám všem mnoho radosti a prožitků s obrazy z mého světa. Vím, že si v nich každý z vás najde něco kouzelného přesně pro sebe.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Zuzany Křovákové: Proměny