Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později

14. 10.-13. 11. / Topičův salon / Malba

Do 13.11.2015 bude v Topičově salonu, v klubu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná zajímavá výstava obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později.

Výstava Tady a později představí výběr z autorovy aktuální malířské tvorby, v které Sedlecký tematizuje vztah místa a času. Zpřítomňuje tu posuny, které vznikají při ukládání „konkrétního místa“ do paměti prostřednictvím pomocných médií např. fotografie. Odtud, z asistenčního média, je „místo“, mezi tím již zabstraktnělé a vztahově odhmotněné, vyvoláváno do nových znovuoživených vztahů v obraze. V těchto malířských vztazích svádí boj reflexe se svým časovým převrstvením. Vzniká obraz jako specifická rovina defragmentačního zobrazení, které něco vyjevuje a zároveň mnohé přemazává nebo zastírá. Selektuje paměť a mění ji v živý vizuální vjem. Navštívená místa stejně tak jako lidé se vytrácí, a to i z pořízených fotografií. Vše, ač zachyceno, někam nenávratně mizí. Název výstavy je parafrází reklamního sloganu „tady a teď“, které si podprahově pohrává se základní lidskou touhou – být někde a mít v tomto bytí jistotu.

Zbyněk Sedlecký (nar. 1976 v Ostravě), patří do silné malířské generace nastupující na českou uměleckou scénu na přelomu tisíciletí. Absolvoval brněnskou FaVU (prof. Jiří Načeradský) a pražskou AVU (prof. Jiří Sopko). Do kontextu současného umění zařadily Sedleckého například projekty Artnow.cz (2003, Výstavní síň Mánes, Praha), Resetting. Jiné cesty k věcnosti (2007-08, GHMP, Praha), účast na dlouhodobé expozice Po sametu (2009-13, GHMP, Praha), účast na Liverpool biennial (2010) či na projektu Česko! Ein Tanz (2011, HangART, Salzburg). Naposledy vystavoval v bratislavské Galerii Krokus (2014) a letos v Galerii Vyšehrad (výstava Židle, stojan a model v bílé košili…).

Kurátor výstavy: Petr VaňousFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Zbyňka Sedleckého: Tady a později