Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru

Do 3.1.2017 bude v Galerii pod Palmovkou ve foyer Divadla pod Palmovkou, Zenklova 34, Praha 8, přístupná v době představení zajímavá výstava obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru.

Tomáš Honz (*1989) vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze. Absolvoval také půlroční stáž na Taipei University of Arts na Taiwanu a na The Art Department v USA.

V minulosti se živil jako ilustrátor ve filmovém průmyslu.

Dnes je známý pro schopnost skloubit tradiční malbu z konce 19. století se současnými tématy a moderními technologiemi. Jeho obrazy lze popsat jako citlivé a řemeslně dokonale namalované krajiny, často s tichou a tajemnou atmosférou. Své obrazy maluje pod širým nebem, tváří v tvář motivu, což podtrhuje autentičnost maleb a nabízí tak divákům silný zážitek.

Výstava v Galerii pod Palmovkou představuje autorovu nejnovější tvorbu z plenéru. Malba venku je totiž pro Tomáše základním pilířem, o který se opírají všechny další činnosti, kterým se věnuje.

„Když jste venku a je zima, fouká vítr, prší a třese se vám ruka mrazem, tak to všechno se do obrazu promítne. Venku reagujete na motiv prostřednictvím celého svého těla. To v ateliéru nejde, a když děláte podle fotky, tak už vůbec ne,“ popisuje Tomáš.

Tento přístup je mezi současnými umělci, kteří se k tradičnímu řemeslu spíše otáčí zády, naprostá výjimka. Tomášův návrat ke klasické a procítěné malbě a jeho schopnost zobrazit okolní svět tak, jak ho vnímá všemi smysly, lze označit za zásadní krok. Ohlašuje tendence nastupujících generací umělců odvracet se od konceptuálního umění a znovu nacházet radost v samotném procesu tvorby díla.

Grafická úprava: Martin Ponec
Kurátorka: Anna Šlocarová
Produkce: Lucie Vojtíšková

Výstava vznikla za laskavé spolupráce Divadla pod Palmovkou.
Galerie pod Palmovkou děkuje za podporu MČ Praha 8.

V případě zájmu o díla Tomáše Honze kontaktujte AnyArt.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru