Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Svět zvířat Adama Jílka a křest knihy Jiřího Lamberka O neplechách v Miami

17. 5.-27. 5. / Galerie školy Michael / Malba

Do 27.5.2017 bude v Galerii školy Michael, Rašínovo nábřeží 58, Praha 2, zdarma přístupná krásná, zajímavá a tak trochu provokativní výstava obrazů Adama Jílka: Svět zvířat.

Současně s vernisáží proběhl křest knihy Jiřího Lamberka “O neplechách v Miami”, kterou zahájil známý herec Pavel Nový a na které zazpívaly Tereza Mátlová s dcerou Emilly Ann.

Jiří Lamberk a Adam Jílek jsou přátelé, kteří – přes věkový rozdíl – se sympatiemi a respektem sledují svou tvorbu a navzájem se inspirují. Tato konstalace tak umožnila jedinečné propojení slova a obrazu z autorského pohledu dvou generací. Projekt se uskuteční v čerstvě rekonstruovaných prostorách galerie Michael.

MgA. Adam Jílek je vnímán jako velký příslib současné mladé výtvarné scény. V USA si vysloužil označení “Czech miracle”, jak bez nadsázky konstatuje na Miami žijící renomovaný kurátor Alexandr Staffa.
Adamova díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách nejen v Evropě, ale také v USA, Saudské Arábii nebo Austrálii.

Čechoamerický spisovatel Jiří Lamberk patří mezi uznávané autory a nyní představuje svůj již šestý literární počin.

MgA. Adam Jílek (*1989)
www.adamjilek.cz
Tento absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, prošel mnoha ateliéry od klasické malby až po restaurování klasických malířských děl. Za tu dobu zdokonalil svůj výrazný formální i obsahový rukopis.
Jeho poslední cyklus obrazů je zaměřen na čistotu a neposkvrněnost v těle i v duši zvířete, zvířecí charakter totiž oproti tomu lidskému nemá špatné vlastnosti jako například zášť, závist… V obrazech dominuje bílá barva symbolizující klid, čistotu, neposkvrněnost a vzájemnou harmonii. Ústředním prvkem v tvorbě Adama Jílka jsou zvířata s propůjčeným lidským charakterem. Mezi výrazné samostatné výstavy tohoto vskutku originálního umělce patři například výstava „Mezi ránem, silnicí a polem“ v Tančícím domě v Praze, P.O.R. N. v galerii Microna a v městské galerii Karlovy Vary.
Tvorba Adama Jílka byla součástí mnoha dalších kulturních akcí v ČR, konkrétně festivalu ilustrace LUSTR, výstav Sexplicit, POP UP, P.O.R. N. či Vanity Fair v Národní galerii.

Jiří Lamberk (*1948)
Rodina jeho otce pochází z hanáckého Přerovska. Během studií na SVVŠ Velvarská, vznikají první literární texty určené pro „Divadélko v suterénu“ při Ústředním domě armády v Dejvicích (Autorské divadlo Jana Cimického a Jiřího Lamberka; písničky, poezie, kabaret).
Studia na Lékařské fakultě UK v Praze úspěšně zakončil Jiří Lamberk v roce 1972, krátce pak pracoval v nemocnici v Českém Brodě. Od roku 1976 žije v USA, kde působí jako uznávaný anesteziolog v Miami na Floridě. Jako docent vyučuje na Nova University Fort Lauderdale, Florida, je i výraznou osobností v „American Czech-Slovak Cultural Club“.

Díla Jiřího Lamberka:

• Můj dědeček Jakub Lasch – židovské povídky z moravského venkova, sepsal autorův otec Ing. Karel Lamberk. Po otcově smrti vydával v roce 2001 tyto postřehy Jiří Lamberk jako spoluautor a přitom poslední povídky byly již jeho vlastním dílem
• Miamské příběhy, spoluautor Martin Hořínek, vydáno 2002
• Nemocnice na kraji Miami, spoluautoři Ondřej Pýcha, Martin Hořínek, vydáno 2005
• Návraty: Nemocnice na kraji Miami, vydáno 2007
• Rozverné dny miamského lékaře, vydáno 2009
• Miamský prostopášník, vydáno 2011
• O neplechách v Miami 2017Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Svět zvířat Adama Jílka a křest knihy Jiřího Lamberka O neplechách v Miami