Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Milana Grygara

11. 3.-31. 5. / 8gallery / Malba

Do 31.5.2020 bude v 8 Gallery, Prvního pluku 6 / 172, Praha 8 – Karlín, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Milana Grygara při příležitosti 5 let 8 Gallery, jejímž je Milan Grygar kmenovým autorem.

….

Umělec Milan Grygar se narodil ve slovenském Zvolenu, v roce 1926.

O umění se zajímal už od dětství, malovat začal ve dvanácti letech. Za války studovat Školu uměleckých řemesel v Brně, v letech 1945 – 1950 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (např. u profesora Emila Filly).

Svou první samostatnou výstavu si užíval v pražské Nové síni, tehdy se věnoval především abstraktní malbě.

V následujících letech začal tvořit také lineární kresby, akustické kresby (ke každému obrazu neodlučitelně patřila také hudba), velkoformátové obrazy a kresby dřívkem. Na přelomu let 60. a 70. se v Grygarově tvorbě objevily i kresby hmatové. Od šedesátých do osmdesátých let pracoval na mnoha filmových plakátech.

Milan Grygar pracuje především s černou, červenou a bílou barvou.

Umělcovo dílo je zastoupeno v mnoha světových galeriích, ku příkladu v Německu, ve Francii, v Polsku nebo v Japonsku. Chybět samozřejmě nemůže ani Česká republika.

Supraphon již vydal dvě desky Grygarových akustických kreseb.

Milan Grygar si vzal za ženu Květu Pacovskou, malířku a ilustrátorku. Geny umělců jsou zřejmé i u jejich potomků. Syn Štěpán je fotografem, syn Ondřej grafikem.

……

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr. 

Vernisáž uvedl mj. i kulturní publicista Jan H. Vitvar.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Milana Grygara