Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Magdalény Novákové: Mramorová Láska

1. 2.-28. 2. / Café Záhorský / Malba

Do 28.2.2017 bude v Café Záhorský, Eliášova 1, Praha 6 (metro Hradčanská), přístupná výstava obrazů Magdalény Novákové: Mramorová Láska.

Text autorky:

Mramorová láska

Je sérií šesti růžových obrazů čtvercové velikosti, kde jakoby barva sehrávala roli kamene, který je zároveň živý i mrtvý, na dotek studený, ale na povrch svou barevností může v mnohých vyvolat a ze sebe vyzařovat teplo a cit. Jde o to, že se v mých obrazech setkávají právě tyto emoce, kterými lze nahradit jedno slovo a to je „láska“ . Každý se někdy setká s tím, že se rozhoduje mezi různými partnery nebo „láskami“. Každá v sobě skrývá jinou barevnost jiný charakter a jinou divokost. Neříkám tedy, že právě já si vybírám mezi šesti „láskami“ , ale ukazuji tím právě to že také každý kus kamene i když má podobnou barvu je jiný a je těžké je srovnávat. Který je tedy ten nejlepší nebo lépe řečeno nejvhodnější? Na tuhle otázku Vám nikdo jiný neodpoví než Vaše srdce.. a proto Vás srdečně zvu na svou Valentýnskou únorovou výstavu.

Magdalena Nováková
malba
*1983

[2008-2015]

Po úspěšném zakončení studia na Akademii výtvarných umění v Praze se Magdaléna věnuje volné tvorbě, kresbě portrétů na zakázku a počítačové grafice. Má za sebou více než 15 výstav. V roce 2009 získala uznání od režiséra Julia Hertze, že má krásné velké modré oči a chtěl jí obsadit do epizodní role ve filmu Habermannův Mlýn, natáčení se nezúčastnila, onemocněla. 2010 pracovala na souboru maleb Hrdinky, kde ztvárňovala hlavní roli a zpodobňovala se do známých postav. Svůj soubor prací vystavila v Novoměstské radnici v Praze. V letech 2011-2012 se věnovala malbě portrétů na zakázku. V roce 2013 měla svoji další samostatnou výstavu v La Patiu v Praze. Sehrála epizodní roli ve filmu Bony a klid 2 (Vít Olmer). Dále se pak objevila ve filmech Pohádkář (Vladimír Michálek) a Tajemství a smysl života (Petr Vachler). V roce 2014 si zahrála epizodní roli ve filmu o fotografu Janu Saudkovi od režisérky Ireny Pavláskové s názvem Fotograf.

[2004-2008]

Malba byla pro Magdalénu stěžejní obor a tak přestoupila do ateliéru Malba pod vedením prof. Rittsteina, který její talent objevil už v období přijímaček na Akademii. V ateliéru se věnovala větším formátům olejomalby, ale i akrylu. Začala malovat akvarel akrylem na rozměrná plátna, což také není běžné. V letech 2006-2008 přestoupila na obor Nová média k prof. Veronice Bromové, kde vytvářela kombinaci malby – čistých tahů štětcem s fotkamy a videem. Její nejvýraznějším počinem v tomto ateliéru byla diplomová práce na téma Neonky.

[2002-2004]

Působila v grafickém ateliéru pod vedením prof. Jiřího Lindovského, kde se zdokonalovala její práce v grafické dílně, ale také v ateliéru malovala obrazy, což bylo v tomto prostředí kontroverzní. Její malba na sklo přesáhla rozměr skla a dostala se do grafické podoby, tam Magdaléna skloubila malbu s grafikou a převedla malbu na sklo do sítotisku. Za tento počin získala cenu Cenné uznání na Grafice Roku. Její cestu v té době sledoval prof. Michael Rittstein, který si jí pak vzal do svého ateliéru, kde se věnovala malbě.

[1998-2002]

Studovala Výtvarnou školu Václava Hollara v Praze (VŠVH), kde se seznámila s řadou grafických uměleckých technik, zdokonalovala se ve figurální kresbě a získala 1. místo v soutěži o nejlepší grafické logo pro evropské museum zabývající se historií lustrů. Maturovala s vyznamenáním a úspěšně absolvovala zkoušky na Akademii výtvarných vmění v Praze, kde měla u zkoušek nejlepší domácí práce. Dostala se do grafického ateliéru prof. Jiřího Lindovského.

[1989-1998]

Chodila na základní školu, při které navštěvovala Základní Uměleckou školu v Biskupské ulici s výtvarným zaměřením pod vedením prof. Petry Havlíčkové, kde se již projevil její výtvarný talent již v ranném věku a měla svou první skupinovou výstavu. V závěru studia na základní škole si dávala pouze jedinou přihlášku na střední školu a tou byla Výtvarná škola Václava Hollara v Praze, nejlepší výtvarná střední škola v Čechách, tam se dostala hned napoprvé.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Magdalény Novákové: Mramorová Láska