Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Kateřiny Barabášové: Monster Circus

12. 3.-10. 4. / Galerie Dolmen / Malba

Do 10.4.2018 bude v Galerii Dolmen, Pštrossova 31, Praha 1, přístupná zajímavá a hustá výstava obrazů Kateřiny Barabášové: Monster Circus.

Průvodní text Reného Sýkory k výstavě:

Obrazy Kateřiny Barabášové (*1986) jsou zářivé i temné současně. Její expresivní olejomalby jsou tvořeny v pestré a syté barevné škále, mají však povětšinou dosti obskurní náměty – démony, přízraky, monstra… Protože jsou namalovány téměř neonově svítivými barvami a v až komiksové tvarové zkratce, nepůsobí jednoznačně hrozivě, jsou současně i groteskní. Jde tedy o černou grotesku sebeironizující vlastní panoptikálnost.

Určitě to ale není jen banálně strašidelná podívaná. Tyto imaginativní obrazy jsou plné skutečné úzkosti. Jakoby autorka tím, že démony vyvolává, tedy zpředmětňuje svoji malbou, získávala nad nimi potřebnou moc a kontrolu… Nabízí se zde jistá paralela s podobně hrozivě vypadajícími chrliči na gotických katedrálách, jejichž účel byl zastrašit skutečné duchy a přízraky. Odkazů na evropskou i orientální mytologii lze ostatně najít na obrazech Kateřiny Barabášové bezpočet. Zcela v tradici postmoderny kombinuje a mísí profánní se sakrálním, děsivé s komickým…

Kateřina Barabášová se své „monstrózní“ tématice věnuje vytrvale již několik let. Vystavovala na mnoha samostatných i skupinových výstavách v ČR, její díla byla prezentována také v zahraničí. Postupem času se její malba zpřesňuje a je i kompozičně promyšlenější; autorský rukopis této mladé autorky je již zralý a výrazně osobitý.

René SýkoraFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Kateřiny Barabášové: Monster Circus