Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů indické umělkyně Papie Ghoshal

7. 10.-11. 10. / Galerie Lapidárium / Malba

Už jen do úterý 11.10.2016 bude v Galerii Lapidárium, Rámová 6, Praha 1, přístupná výstava obrazů obrazů indické umělkyně Papie Ghoshal.

Výstava se koná při příležitosti oslav svátku indické bohyně Durgy.

Papia Ghoshal je indickou mezinárodně uznávanou zpěvačkou, malířkou, básnířkou a performerkou. Vzniklo o ní několik dokumentárních filmů, pendluje mezi Kalkatou a Londýnem. Má slabost pro Čechy, které jsou jejím třetím domovem. Papia je i protagonistkou a zakladatelkou hudebního sdruženi Baishnav Tantra a propagátorkou tradic a filozofie bengálského baulu, které ji velmi inspirují. (V roce 2005 byla baulská hudba zařazena na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.) Přináší do „západního světa“ tradiční hudbu Indie, kde pomalu mizí. Většina písní pochází z vesnic Západního Bengálska nebo jiných částí Indie. Papia zve někdy na své vystoupení jako hosty Bengálské umělce.

Představují hudbu baulů, sufi, různé formy jhummuru, nepálské písně, urdské ghazaly, rabindra sangeet a pár písní ze starého Bollywoodu. Západním posluchačům jsou předvedeny nástroje jako duggi, ektara, dotara, tabla, harmonium, dupki, chumgur, koptal, tampura.

Papia Ghoshal vystudovala politologii, sociologii a klasický indický zpěv. Žije na hranici mezi východním a západním světem. Narodila se v Kalkatě, ale žije i v Londýně, své obrazy vystavuje v Německu, Španělsku, Itálii, Anglii i České republice. Pochází z nejvyšší bráhmanské kasty, ale svého postavení se vzdala a proti tradičnímu světu staví vlastní odvážné názory – třeba na hinduistickou mytologii nebo tabu menstruace vytvořeného muži. O její odvaze svědčí to, že do Velké Británie odjela i proto, aby se naučila řídit parní vlak.

www.papia-ghoshal.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů indické umělkyně Papie Ghoshal