Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Aleny Cikové: Zakázané uvolnění

Do 28.9.2016 bude v Galerii u Zlatého kohouta, Michalská 3, Praha 1, přístupná výstava obrazů Aleny Cikové.

Alena Ciková

Malířka, jež v barvách a liniích svých obrazů ukrývá poezii tryskající z hlubin její duše. Originalita její osobnosti a tvorby je mnohými spojována se spirituálním nadhledem energie Vodnáře, v jehož znamení se narodila a vědomě v tomto duchu rozvíjí svou intuitivní nazíravost. Tisícům lidí otevřela svůj svět snění, jež chápe v souladu s André Bretonem jako stav „zdánlivě protikladný“ realitě, současně však směřující k budoucímu splynutí obou.

Nesmírná odvaha hluboce prožít tento protiklad snů a reality, umělecky ztvárnit něhu a dynamiku, mnohost i jednoduchost, přinesla své plody nejen v jejích obrazech a poezii. Mistrovství pokory, s níž malířka přijímá vnitřní prožitky radostné i bolestné zakoušení skutečnosti, jemnost oblíbených technik a forem, jejichž prostřednictvím nabízí své sdílení ostatními, to vše ji přivedlo na práh odhalení tajemství.

Po mnoha ponořeních do hlubin modrých vln, naslouchajíc tlukotu svého srdce, chráněna andělskými křídly a vedena pohledem Sfingy, ve tváři sluneční paprsek boha Atona, vstupuje do Chrámu splynutí.
Tak nachází malířka svůj čas.

PhDr. Hana Pokorná

Alena Ciková – biografie
1962 narozena v Novém Městě na Moravě
1976 – 1979 působí ve výtvarném studiu Mladých ve Žďáře nad Sázavou
1977 – 1981 studium na Gymnáziu v Bystřici nad Pernštejnem, dále Autodidakt
1989 – 1998 žije a tvoří v Poličce – městě B. Martinů (učí na Masarykově ZŠ výtvarnou výchovu)
od r. 1998 žije a tvoří v Olomouci

Vystavuje od roku 1990 po celé republice i v zahraničí. Uspořádala více než 20 samostatných výstav. Deset let ztvárňuje autorskou klapku pro Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Aleny Cikové: Zakázané uvolnění