Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů a kreseb Vráti Brabence, Richarda Pechy a Evy Turnové: Garden is open

3. 4.-30. 4. / Kavárna Velryba / Kresba

Do 30.4.2018 bude v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná výstava obrazů a kreseb Vráti Brabence, Richarda Pechy a Evy Turnové: Garden is open.

Vratislav Brabenec vystudoval zahradnictví na Střední zemědělské technické škole v Mělníku. Na začátku 60. let pracoval jako technik a projektant v zahradnických podnicích. V 2. polovině 60. let studoval teologii na Komenského bohoslovecké evangelické fakultě v Praze, studium nedokončil. Jako klarinetista a saxofonista začínal v jazzových kapelách. Od r. 1972 byl členem skupiny The Plastic People of the Universe. V r. 1976 byl spolu s dalšími osobnostmi českého undergroundu zatčen a poté na základě vykonstruovaných obvinění odsouzen k osmi měsícům vězení. V r. 1982 byl donucen emigrovat do Rakouska, do r. 1997 žil v Kanadě, kde se věnoval zahradnictví a hudbě.Od r. 1997 je opět členem skupiny PPU.
Kromě hudby se věnuje také literatuře, je osobitým básníkem a textařem. Jeho texty vycházely v samizdatových a exilových sbornících a časopisech, od 90. let potom oficiálně, např. Sebedudy, Karlín-Přístav, Vůl Hvězda Ranní, Vážený pane K., Všude je střed světa, Denver, Pajasan, Podoby. Spolu s novinářkou Renatou Kalenskou napsal knihu-rozhovor Evangelium podle Brabence.

Eva Turnová vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze, obor čeština a angličtina. Přeložila knihu Marka Vonneguta Expres do ráje, zfilmovanou verzi Červeného trpaslíka a několik filmů
a scénářů. Hrála ve filmech Jana Hřebejka, Petra Zelenky a Viktora
Tauše; složila hudbu k filmům Igora Chauna a Tobiáše Jirouse.
Působila jako baskytaristka v kapelách DG 307, Šílenství Mejly Hlavsy a The Plastic People of the Universe; v současnosti koncertuje s vlastní kapelou Eturnity. Přispívá do týdeníků Instinkt, Reflex, Reportér a Respekt.
Nahrála audioknihu Čtení z Turnových hájů a vydala pět dílů Turnového háje, jejichž výběr vyšel v nakladatelství Argo pod názvem BE100F. V roce 2018 se uskuteční dramatizace jejích sloupků v rámci divadla Husa na provázku.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů a kreseb Vráti Brabence, Richarda Pechy a Evy Turnové: Garden is open