Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy O realizaci pomníku Jana Palacha

Do 31.1.2016 bude v 1.patře Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná panelová výstava O realizaci pomníku Jana Palacha.

Právě dokončovaný Pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží je umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka (1929–2000), věnované městu Praze a československému lidu v roce 1991 a doplněné pamětní deskou s básní Davida Shapiro Pohřeb Jana Palacha. Po 25 letech se toto monumentální dílo dočkalo důstojné realizace ve veřejném prostoru v centru Prahy. Podrobná fotografická dokumentace představuje okolnosti vzniku, umístění i vlastní výrobu Pomníku Jana Palacha.

Osudy a činem Jana Palacha se ve své umělecké tvorbě zabývá také Jiří Sozanský, který v sedmdesátých letech pracoval v ateliéru sochaře Olbrama Zoubka, autora posmrtné Palachovy masky a jeho náhrobku. Příští rok oba oslaví významná životní jubilea (Jiří Sozanský 70 let, Olbram Zoubek 90 let), která budou spojena s řadou výstav, které umělci připravují.

Připravovaná reprezentativní publikace Jiřího Sozanského je věnována jeho osobní a umělecké reflexi činu Jana Palacha, zlomovému roku 1969 a vývoji v období „normalizace“ až do současnosti. Symposion, z.s., se prostřednictvím kampaně na Hithitu snaží získat prostředky na částečné pokrytí nákladů s tiskem knihy.

Výstavu pořádá společně Galerie hlavního města Prahy a Filozofická fakulta UK.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy O realizaci pomníku Jana Palacha