Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Nový černý romantismus

19. 7.-24. 8. / Topičův salon / Malba

Do 24.8.2018 bude v Topičově salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava Nový černý romantismus.

Dalo by se říci, že na této výstavě něco nesedí. Zatímco vše kolem nás klesá do chaosu, umění nachází své příležitosti v naprosté neproniknutelnosti. Obrazy, objekty a videa na této výstavě cílevědomě naznačují temná tajemství propojováním skutečných a neskutečných světů. Tím vzniká atmosféra nejistoty, pochybností a přibližnosti. Stejně jako mnoho lidí nedůvěřuje komentátorům a pravdivosti sdělovaných faktů a místo toho raději věří svým vlastním pravdám, zde si umělci také záludně pohrávají s vnímáním diváků a s jejich kolektivní fantazií.

34 vybraných umělců z Německa, Rakouska, Norska, Švédska, Dánska, České republiky, Maďarska, Rumunska, Nizozemska, USA a Velké Británie se zabývá všemi tématy, které hýbou světem. Banalitou zla. Podivnou kriminální a zároveň společnost rozdělující povahou moci. Jemnými povrchy touhy. Podivnými dohodami a morálně nepřijatelnými společenskými propletenci. Tímto způsobem ukazují, jak se pachatelé identifikují se svými hrozivými skutky.

Na podzim roku 2012 objevovala velmi uznávaná výstava Černý romantismus: od Goyi po Maxe Ernsta ve Städelově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem temnější aspekty lidské existence skrze tmavou stránku romantismu a jeho pokračování v symbolismu a surrealismu.
Pojem „Nový černý romantismus“ je pokusem podívat se na současné umělecké trendy mezi progresivními strategiemi této temné mystifikační vlny umění.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Nový černý romantismus