Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2023

Do 31. 12. 2024 je v historické budově Národního Muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Nejkrásnější české knihy roku 2023.

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík v mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.

Do 31. prosince 2024 si můžete v Historické budově Národního muzea v Praze prohlédnout nejzajímavější projekty, které vznikly na poli knižního designu během minulého roku. Vystaveno je celkem 30 oceněných knih a dále 23 titulů užšího výběru v celkem sedmi soutěžních kategoriích. Výstavu Nejkrásnější české knihy roku 2023 společně pořádají Památník národního písemnictví a Národní muzeum. Architektem expozice je Ondřej Čech, grafická podoba výstavy i katalogu jsou dílem grafiků Štěpána Malovce a Martina Odehnala.

Mezi vystavenými knihami najdete velmi rozmanité tituly i formáty: jak objemné a těžké „bichle“, tak extrémně drobné, téměř nenápadné bibliofilie. Kromě studentských prací a vzácných tisků, které existují pouze v jednotkách kusů a které budou chráněny sklem, jsou knihy volně přístupné a lze jimi listovat.

 „Zatímco na klasické muzejní exponáty si obvykle sáhnout nemůžeme, nejkrásnější české knihy roku jsou výjimkou, protože jejich půvab a zajímavost málokdy tkví pouze v obálce. Takže je bez obav vezměte do ruky a prohlížejte,“ vyzývá návštěvníky ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík.

„Knihy jsou nedílnou součástí Národního muzea od jeho založení. Součástí muzea je veřejná vědecká knihovna, která má velice bohaté historické fondy i sbírky knižní kultury. Studovna a knižní depozitáře jsou nedílnou součástí naší historické budovy. Každoročně pořádáme několik výstav s knižní tematikou. Spolupráce s Památníkem národního písemnictví na výstavě nejkrásnějších současných knih je tak přirozeným spojením sil dvou kulturních institucí a zároveň zajímavým zpestřením výstavního programu Národního muzea,” říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pro ty, kdo by rádi nahlédli třeba i „pod pokličku“ rozhodování poroty či by je zajímalo vědět víc o knižním designu, jsou připravené dvě komentované prohlídky výstavy, které povedou pedagogové a členové letošní poroty NČKR: Filip Kraus, vedoucí ateliéru tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM a Helena Šantavá, která vede ateliér knižního designu na VOŠG Hellichova. Komentované prohlídky se budou konat 30. října 2024 a 20. listopadu 2024 vždy od 17 hodin a je možné se na ně zaregistrovat přes webové stránky Národního muzea.

Kolekce letošních Nejkrásnějších českých knih byla od počátku léta vystavena nejen na mnoha místech České republiky, ale během podzimu i v německém Frankfurtu nebo v Hongkongu.

Do 59. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádají Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR, bylo přihlášeno celkem 305 titulů. V soutěži je oceňován nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení. Smyslem soutěže je motivovat nakladatele k vydávání umělecky hodnotných knih.

V kategorii odborná literatura získala první cenu objemná studie s historickými přesahy s názvem Pražské ptactvo, která mapuje nejen život ptáků v městské divočině, ale i dramatický příběh ornitologa Veleslava Wahla, pronásledovaného za nacismu i komunismu.

Publikace věnované přírodním vědám mohou vedle knih o vizuální kultuře, kde je designu přirozeně věnována velká pozornost, obstát jen velmi těžko. O to víc je potěšitelné, že v letošním ročníku tato situace nenastala a že v kategorii odborné literatury zvítězila příkladně vypravená kolektivní monografie a atlas v jednom s názvem Pražské ptactvo 1800–2020,“ uvedla k výsledkům předsedkyně poroty a historička umění Markéta Žáčková.

V kategorii krásné literatury zaujala odbornou porotu nejvíc podoba knihy Muklové a šlajsny, kde je autentický příběh z vězení syrově vizualizován prostřednictvím ilustrací Michala Škapy, fotografií Ivy E. Morwen a v grafické úpravě Alekse Hueho a Blanky Kulišťákové.  Nejkrásnější knihou v kategorii literatury pro děti a mládež se stali rozjíveně ilustrovaní Rajčaťáci a Banáni z dílny ilustrátorky Magdaleny Rutové a grafika Jana Čumlivského. Mezi tradičně nejméně početnou skupinou učebnic a didaktických pomůcek vyhrál Vercajk kariérového poradce Jana Šillera, na kterém ocenila porota mj. atraktivně zpracovanou obálku a doprovodné vektorové ilustrace. V kategorii knihy o výtvarném umění zabodovala citlivě a nevtíravě řešená monografie Sv. Wolfgang grafiků Martina Buška a Jana Dienstbiera.

„Tato kniha svou pokorou k tématu působila v záplavě často příliš opulentních řešení prodávajících především osobnost designéra až terapeuticky příjemně,“ odůvodnil volbu porotce a grafický designér Petr Štěpán.

Mezi bibliofiliemi a autorskými knihami nakonec nejvíce hlasů získal nespoutaně barevný studentský projekt Josefa Fulky a Martina Raudenského Bez názvu. V kategorii Katalogů obdržela cenu za první místo publikace ke stejnojmenné výstavě Západočeské galerie v Plzni „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi“, která se věnuje obrazům i odrazům biblické apokalypsy v českém umění. Grafické designérky Tereza Hejmová a Adéla Svobodová tak budou mít podle zavedené tradice možnost utvářet vizuální styl příštího, již 60. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku.

Kromě cen v sedmi hlavních kategoriích byly uděleny ještě speciální ceny: Památník písemnictví ocenil tři studijní autorské práce cenou Arna Sáňky: Squatterské domalovánky Pavlíny Smékalové, Okamžiky ve vlaku Heleny Kupkové a Femme Barbory Kramné. Posledně jmenovaná si také za první místo v této kategorii odnese roční předplatné časopisu Font. Svaz polygrafických podnikatelů udělil tři ceny za vynikající polygrafické zpracování, a to knihám Sbírka Kunsthalle Praha: 50 Highlights, knize rozhovorů se spisovatelkami Vlastní pokoje a objemné publikaci Loutka mezi divadlem, filmem a televizí. Společnou cenu Památníku národního písemnictví a Uměleckoprůmyslového musea pro mladé grafiky do 30 let obdržela autorská kniha Kateřiny Puncmannové K20, která přibližuje běžnému člověku pobyt v psychiatrické léčebně. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu za vynikající ilustraci Julii Kyryljuk za knížku Golem, Unie grafického designu ocenila rozsáhlou kolektivní monografii skupiny Rafani a Spolek českých bibliofilů vybral pro cenu Vojtěcha Preissiga práci Vojtěcha Liebla a Filipa Šenkeříka, kteří knižně zpracovali Ovidiovy Proměny.

K vítězným knihám vydává Památník národního písemnictví katalog.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2023