Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy „(Nejen) Havlův fotograf Oldřich Škácha“

2. 11.-27. 11. / Galerie Portheimka / Fotografie

Do 27.11.2015 bude v galerii Portheimka, Štefánikova 12, Praha 2, přístupná zajímavá výstava „(Nejen) Havlův fotograf Oldřich Škácha“.

Oldřich Škácha (1941 – 2014) studoval fotografii na Státní grafické škole v Praze a v 60. letech minulého století byl fotoreportérem Světa sovětů, poté pracoval pro různá nakladatelství a instituce, například pro filmová studia Barrandov, Svobodné slovo, Mladý svět a Květy.
Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy strávil krátkou dobu v Německu a ve Francii v emigraci, ale poměrně brzo se vrátil domů, nemohl již fotit a odešel do disentu. Od počátku 70. let začal fotografovat Havla a osobnosti rodícího se disentu. Podle Kohouta byli Škácha společně s fotografem Bohdanem Holomíčkem jediní, kdo v 70. a 80. letech důkladně fotografovali dění v disentu.

Od roku 1990 působil Škácha jako fotograf na volné noze pro Kancelář prezidenta republiky, kterým byl Václav Havel. Bývalého prezidenta fotil i po jeho odchodu z prezidentského křesla a od poloviny 90. let fotografoval také další osobnosti českého politického a kulturního života.
Měl několik samostatných výstav po celém světě, vystavoval například ve Vídni, Paříži, New Yorku, Washingtonu nebo v Tel Avivu. Nejvíce si Škácha oblíbil vlastní snímek z roku 1975, na němž Havel píše dopis Gustávu Husákovi.
Slavná je také například jeho fotografie zachycující protestní pochod se zakrvácenou vlajkou u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě nebo snímek architekta Jana Kaplického se zpěvákem Pavlem Bobkem ze srpna 1968.

Oldřich Škácha fotografoval Václava Havla nejen v jeho prezidentském období (jako mnoho jiných), ale už od počátku 70. let, v kruhu rodícího se disentu, a pak i v době, kdy se z prezidenta stal „obyčejným občanem Havlem“. Škácha nebyl nikdy oficiálním hradním fotografem, a tak na jeho snímcích můžeme vidět Václava Havla nejen při práci, ale také ve chvílích odpočinku či při mnoha soukromých setkáních s přáteli umělci či politiky.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy „(Nejen) Havlův fotograf Oldřich Škácha“