Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Nejen Broučci Arch. Zdeňka Podhůrského

Do 4.10.2020 bude v Galerii Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá a krásná výstava Nejen Broučci Arch. Zdeňka Podhůrského.

Výstava loutek k připomenutí výročí 100 let od narození Arch. Zdeňka Podhůrského, jednoho z našich největších loutkářů a výtvarníků, autora půvabných loutek k večerníčkům Broučci a dalších. Expozice je průřezem jeho téměř padesátileté samostatné tvorby, bude vystaveno přes 200 originálních, dřevěných loutek z jeho pozůstalosti, kresby a dokumentace. Součástí je i drobná interakce, kdy si děti na místě udělají loutku ze vstupenky, ke které dostanou u vstupu doplňky a podle video návodu si loutku samy vytvoří.

Věříme, že občané Prahy výstavu uvítají a že rodiče a prarodiče si s radostí připomenou své mládí a dětství a svým dětem ukážou jiný svět, než ten digitální, který je všude obklopuje. Kreativní, milý a pozitivní, který vznikal právě v jejich metropoli, v těsném sousedství galerie, v podkrovním ateliéru na rohu Lazarské a Spálené ulice.

Arch.  Zdeněk Podhůrský  (19. září 1920 – 31. 3. 1981) začínal jako řadový řezbář u profesora Skupy. Tady vytvořil legendární marionetový Černošský orchestr a rázem se zařadil mezi nejtalentovanější výtvarníky a objevil se v odborných publikacích. Na radu Josefa Skupy se osamostatnil a ve svém ateliéru v podkroví domu Diamant v centru Prahy začal utvářet svůj vlastní, osobitý rukopis. Jako první se zaměřil na soustruženou loutku a tu postupně dovedl k naprosté dokonalosti, kdy loutky byly tvořeny ze 100% pouze ze soustružených dílků. Byl vynikající kreslíř a dostal pracovní nabídku od největšího génia Ameriky – Walt Disneye. Odmítl ji a pracoval dál v naší metropoli. Vytvořil zde desítky reklamních loutkových filmů, v Čsl. televizi  spolupracoval na dětských vysíláních a filmech – Císařovy nové šaty, loutková znělka „ Kolotoč“ a výpravy pro inscenace mnoha pohádek. Pro Čsl. státní film vytvořil loutky k filmu Karla Zemana  – Cesta do pravěku, spolupracoval s J.Ladou – Hrátky s čertem, loutky do pohádky Zlaté kapradí, Rusalka a další. Byl jedním ze zakládajících členů Ústředního loutkového divadla v Praze a soudním znalcem pro loutku. Stal se kreativním ředitelem družstva DEREDA, kde vytvořil cca 100 prototypů hraček pro Čs. hračkářský průmysl, návrhy divadelních loutek a dekorací domácích divadélek. Pro světové výstavy vymyslel a vytvořil dioramata – plastické loutkové obrazy – které se staly naším fenoménem a nesměly chybět v muzeích. Neslavnějšími z jeho televizní tvorby byli jistě loutky k večerníčkům  Broučci podle předlohy J.Karafiáta. Vytvořil také desítky prestižních kalendářů, které reprezentovaly Českou loutku v zahraničí (Pragoexport, Motokov, Merkuria, Strojimport, Vítkovické železárny a další). Kalendář 1966 byl otištěn v Graphis Antal (Švýcarsko), jako nejlepší práce roku. Pro Vítkovické železárny navrhl a vytvořil maskota a značku – Rytíře Vítka. Pro Španělskou televizi tvořil tři roky loutky k seriálu Myš Violeta a její Říše fantazie, seriál obdržel cenu Eurovize a Cenu Zlaté palmy. Arch. Podhůrský byl vysílán na výstavy po celém světě. Po návratu ze Španělska dostal nabídku na místo ředitele Krátkého filmu, ale pod podmínkou podepsání spolupráce s STB. Odmítl a dva roky neměl práci. Na „milost“ byl vzat až za podmínky, že vytvoří loutky k Sovětskému autorovi. Vybral si Nosova a vznikly loutky k večerníčkům Neználkovy příhody a po té k večerníčkům Příběhy Čokoládového panáčka, Čmelák Aninka a Krokodýl Ham. Stal se profesorem na AMU, kde učil své vlastní patenty vodění loutek a jejich pohybové technologie. Jeho poslední, bohužel nedokončenou prací, jsou loutky k animovanému seriálu Řecké báje a pověsti.

Jeho loutky zdobily 28 výstav v ČSR a 18 mezinárodních a světových výstav v zahraničí, např.: 

EXPO 58 v Bruselu ( zlatá medaile), EXPO Montreal 1967, Neuchatel (Vítězná hračka), Řím,  Moskva, Havana, Cairo,  Amsterodam, Vídeň, Paříž, Spokan, Teherán, Toronto, Quebeck, Vancouver, Ósaka, Tokio a další …

www.brouccipodhursky.cz

Facebook:  https://www.facebook.com/Broučci-ArchZdeněk-Podhůrský-101113131329001



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Nejen Broučci Arch. Zdeňka Podhůrského