Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Nachtasylanti/ Nachtasyl

Do 13.12.2017 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, v obou patrech zdarma přístupná zajímavá výstava Nachtasylanti/ Nachtasyl.

Vídeňský klub Nachtasyl, založený v roce 1987 signatářem Charty 77 Jiřím Chmelem, je neodlučně spjatý s českou a slovenskou předlistopadovou emigrací a je proslulý svou pozdní zavírací dobou, českým pivem a intelektuálním prostředím, připomínajícím spíše konec 80. let minulého století.

Dodnes se na tomto místě scházejí literáti, malíři, signatáři Charty 77, pořádají se zde výstavy, koncerty, autorská čtení, besedy a různá setkání. K proslulým návštěvníkům klubu patřili například Pavel Tigrid, Pavel Kohout, Ivan Medek, Karel Kryl nebo Karel Schwarzenberg.

V rámci výstavy Nachtasylanti představí Rakouské kulturní fórum čtyři umělce z okruhu vídeňského klubu Nachtasyl – Ondřeje Kohouta, Evu Vones, Tomáše Haleše a Václava Grušu. Výstava se koná u příležitosti 30. výročí založení Nachtasylu a 40. výročí Charty 77.

Vernisáž bude zahájena krátkým filmem o klubu Nachtasyl, po kterém přednese Václav Gruša úryvky ze svých básní. Zazní rovněž hudební příspěvek jednoho ze zástupců Nachtasylu.

Eva Vones (*1954, Brno) studovala na Škole uměleckých řemesel v Brně a na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1981 se přestěhovala do Vídně. Vystavovala v mnoha evropských zemích a v Austrálii. Ve svých dílech se zabývá fenoménem času ve vztahu k přírodě, lidem a zvířatům.

Ondřej Kohout (*1953, Praha) vystudoval Divadelní fakultu AMU v Praze. Jako signatář Charty 77 nesměl pracovat ani jako čistič oken, přestože byl povoláním scénograf. V roce 1981 se po několika výsleších a doporučení státní policie k emigraci rozhodl se svou ženou a synem vystěhovat do Rakouska. Žije a pracuje ve Vídni. Jako malíř a scénograf působil v mnoha městech Evropy. Tématem jeho obrazů je člověk, který se v průběhu let vyvinul od pivaře ke sportovci.

Václav Gruša (*1976, Praha) vystudoval dějiny umění na Vídeňské univerzitě, pracuje jako překladatel (např. Ivan Martin Jirous – Leben, Werk, Zeit. Wien, Braumüller Verlag 2013). V roce 2011 byla vydána sbírka jeho poezie Kukaččí sirotčinec (Praha, Revolver Revue).

Tomáš Haleš (*1955, Ostrava) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Podepsal Chartu 77 a v druhé polovině osmdesátých let emigroval do Rakouska. Vystavoval v Rakousku, Anglii, Španělsku, Itálii, Belgii, Japonsku, USA atd.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Nachtasylanti/ Nachtasyl