Vernisáž výstavy MOVE: Intimita jako vzdor
Do 9. 10. 2022 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava MOVE: Intimita jako vzdor.
Národní galerie Praha ve spolupráci s Centre Pompidou a jím pořádaným Move festivalem otevírá 10. června ve Veletržním paláci u příležitosti francouzského a českého předsednictví v Radě EU výstavu Intimita jako vzdor. Ta představí práce mezinárodních umělkyň a umělců, kteří galerii zaplní díly s uměleckým využitím vlastní intimity. V rámci předsednictví bude Národní galerie dále reprezentovat Českou republiku projekty Květinová unie v sídle Rady EU od července a Milena Dopitová: Even Odd od srpna v Bozar v Bruselu.
Move festival, který od roku 2017 pořádá pařížské Centre Pompidou, se vůbec poprvé představí divákům v Praze. Hlavním tématem letošního ročníku je intimita a její politický potenciál.
Současné umění se snaží pracovat se stále přehlíženým a podceňovaným prostorem intimity. Vychází z historických přístupů a pokračuje ve zkoumání toho, jak může být odhalení vlastní intimity postojem vzdoru. Ve 21. století se tak děje v kontextu s narůstající narcistní exhibicí vlastního soukromí na sociálních sítích, jež bývá označováno jako extimita. To, co mělo zůstat uvnitř a skryté, je nyní volně přístupné a vystavované. Lidé si nejsou vědomi rizik sledování státním aparátem či obchodování s daty soukromými společnostmi. Umělci pracují se sděleními, u kterých je záměrně nejasná hranice mezi vynuceným či nevědomým odhalením, exhibicionismem nebo politickou proklamací, a zkoumají tak možnosti využívání intimity jako aktu rezistence vůči různým způsobům útlaku.
V souvislosti s pandemií, která tak dramaticky dolehla na svět v roce 2020, si můžeme obdobné otázky klást ještě z nového úhlu pohledu. Omezení pohybu a nucená domácí izolace nově propojily osobní a profesní sféru, a současně drasticky omezily lidské kontakty. Následná tíseň odhalila, nakolik je potřeba osobního kontaktu v lidském životě naléhavá.
Výstava MOVE: Intimita jako vzdor uvede práce 8 mezinárodních umělkyň a umělců. Julie Béna, Julien Creuzet a Mélanie Matranga představí tři nová sochařská díla vytvořená speciálně pro Velkou dvoranu Veletržního paláce. Monumentální prostor zaplní křehkými instalacemi, v nichž se propojuje kresba na podlaze a v prostoru, velkoformátová textilní plátna a sochy na pomezí umění a mobiliáře. Každý ze zastoupených umělců zároveň představí alespoň jeden film nebo video pracující s tématem intimity. Práce Marijke De Roover, Roryho Pilgrima, Hannah Quinlan, Rosie Hastings a Mony Varichon vybízejí k úvahám nad veřejnou prezentací sebe sama, péči o druhé a zásadní potřebu se sdružovat. Specifickou imateriální architekturu výstavy připravil umělec Tomáš Džadoň.
Kurátorkou a autorkou koncepce je Caroline Ferreira z Centre Georges Pompidou. Za Národní galerii na výstavě spolupracoval Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění. „Jsem rád, že jsme s tak prestižní institucí, jako je Centre Pompidou, navázali spolupráci, a to nejen ve smyslu importu projektů do Národní galerie, ale i toho, že se v říjnu v Paříži představí sedm umělců českých,“ doplňuje Novotný, který bude po pražské výstavě spolukurátorovat letošní vydání festivalu Move v Centre Pompidou. Výstava a program živých performancí zde proběhne od 6. do 23. října 2022.
Více informací naleznete na webových stránkách a sociálních sítích Národní galerie Praha.