Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Most času. Bulharská scénografie 60.-80. let 20. století

Do 14. 7. 2023 je v Bulharském kulturním institutu, Klimentská 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Most času. Bulharská scénografie 60.-80. let 20. století.

Projekt se soustředí na postavu scénografa – člověka, který se společně s režisérem a hercem, hudebním skladatelem a technickým týmem, účastní vytváření magie divadelního umění. Tým autorů tohoto projektu staví do světla lamp jedny z nejzářnějších postav v této oblasti. Výstava nás tak seznámí se jmény, která byla často skloňována během 60. až 80. let 20. století a která zaznamenala další významný vývoj v oblasti scénografického umění. Byl vygenerován digitální archiv s jejich pracovními skicami a fotografickým materiálem, které dokumentují jejich úspěchy. Připravili jsme biografické prezentace, v nichž je odhalen profesionální růst a úspěchy, kterých dosáhli.

Výstava je most pro publikum, které na něj může vstoupit a nahlédnout do divadelních praktik jednoho velmi zvláštního období naší země, která nesla břímě propagandy a socialistické ideologie. Během této doby divadelní umělci uměle i díky talentu rozvíjí jazyk scénické malby, dosahují originálního prostorově-vizuálního jazyka, pro který je charakteristická výrazná podmíněnost znaků a symbolů, přímo spjatých s představením a jeho posláním. Pro českého diváka bude jistě zajímavé, že se do výběru dostala bulharská inscenace hry Oldřicha Daňka Dva koni, jeden na oslu.

Výstavu zahájili její kurátoři Hanna Schwarz a Petar Mitev. Projekt byl finančně podpořen bulharským Národním fondem kultury.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Most času. Bulharská scénografie 60.-80. let 20. století