Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Minority / alternativa vs. mainstream

Do 25. 11. 2022 je v Technologickém centru UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Minority / alternativa vs. mainstream.

Otevřeno: po – so, 10-18 hodin

Studentky a studenti Ateliéru módní tvorby UMPRUM navazují na další témata věnovaná problematice jednotlivce a společnosti. Po otázkách zabývajících se identitou, nebo inteligentním oblečením je zaujalo téma minorit, ať už ve smyslu etnických, národnostních či náboženských skupin, tak městských komunit, subkultur, úzkých komunit nebo abnormalit. Semestrální projekt s nimi tentokrát vedla módní designérka Lenka Kohoutová, která zastupovala vedoucího ateliéru Pavla Ivančice.

Studentky a studenti UMPRUM jsou vůči svému okolí a jeho problémům velmi vnímaví, často je mezi sebou řeší. Téma Minorit otevřeně nabízelo promítnout do prací své postoje, osobní témata a cítění okolního světa. Vzhledem k bezprecedentnímu napadení Ukrajiny a řadě dalších celospolečenských okolností, bylo toto téma o to živější a palčivější.
„Jak je známo stresové situace vyvolávají cílení na naše nejtíživější otázky, ať už se tématu přímo týkají nebo mu jen nastavují zrcadlo. Proto se někteří chopili tématu Minorit cestou genderové identity, jiní kulturní apropriace, náboženských či rodinných vztahů, tělesných odlišností, teens nočního života, subkultur a nebo úniku do vlastních sci- fi světů. Společným jmenovatelem byl často fakt, že kromě zmíněné minority, to byl jejich první kreativně svobodný výlet do oblasti jim vlastního tématu, k němuž dosud neměli odvahu nebo možnost se vyslovit“, říká k projektu jeho vedoucí Lenka Kohoutová.

Ukázkou práce, která překročila módní hranice je Tělo objektem, objekt oděvem Lenky Hanzákové. Ve svých oděvních objektech se zabývá formou lidského těla zbaveného oblečení a zobrazením čisté tělesnosti.
Na otázku kulturní apropriace navázala Natália Repkovská v kolekci You got what you give. Upozorňuje v ní a konfrontuje mocenské struktury a instituce, které je zastupují. Jejich estetiku a charakteristické prvky zakomponovala do formy oděvů.
Krásu a pohled na módu skrz hendikep – konkrétně nevidomost, zkoumá Tomáš Višňovský. V kolekci Laura´s Archive se snaží vykreslit vnitřní prožívání člověka, který nepoznává svět vizuálně, ale svými pocity a dotyky. Modely pracují se strukturou textilních materiálů a dekorací Braillovým písmem.
Jakub Hronský se snaží nahlížet na problematiku minorit nezatíženým a maximálně objektivním způsobem. Inspirací je mu téměř pohádkový příběh o hvězdičce, která spadla na zem a vše je pro ni nové. Příběh zpracoval nejen do oděvní kolekce, ale doprovodil jej i autorskou knihou. Kolekce Hvězdička se snaží zpracovávat emoční stránku tématu minority – sebepotlačení a asimilace.

Výše zmiňované modely nejsou jedinou součástí výstavy. Kromě dalších kolekcí expozice nabídne také projekci, nebo velkoformátové fotografie, které vznikly ve spolupráci s Ateliérem fotografie II pod vedením Štěpánky Stein. Práce Samuela Petráše, Iurie Ladutka a Jakuba Demartini zasazují jednotlivé návrhy do příslušného kontextu a dodávají jim další koncepční a estetickou vrstvu.

Vystavující: Markéta Hájková, Lenka Hanzáková, Adéla Gréta Holušková, Barbora Horáková, Jakub Hronský, Adéla Králíková, Sofiia Maika, Tomáš Máčik, Natália Repkovská, Barbora Tomalová, Noemi Špontáková, Dominik Švarc, Tomáš Višňovský, Linda Vondrášková.

Pedagogické vedení projektu: Lenka Kohoutová, Viera Devečková
Odborná spolupráce: Karolína Čejchanová, Dana Burianová, Zuzana Jirsová
Konzultace: Radana Sikorová
Produkce: Lenka Kohoutová, Štěpánka Stein, Viera Devečková
Text: Veronika Soukupová
Vizuální identita: David Šrot a Kryštof Novák (Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pod vedením Petra Krejzka)
Návrh a realizace výstavní expozice: Sára Svobodová (Ateliér designu nábytku a interiéru pod vedením Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka); Matěj Peterka (Ateliér architektury IV pod vedením Romana Brychty)
Produkční tým: Lenka Hanzáková, Markéta Hájková 
Fotografie: Samuel Petráš, Iurii Ladutko, Jakub Demartini (Ateliér fotografie II pod vedením Štěpánky Stein)
Videoprojekce: Tomáš Máčik

O Ateliéru módní tvorby:
Prestižní Ateliér módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vychovává od svého založení v roce 1949 elitu české módní scény. Ateliér je specifický individuálním přístupem ke studentům a zaměřením na módu v celé její šíři – od tvorby ready-to-wear kolekce přes průmyslový design až po autorskou konceptuální tvorbu. Až do roku 2022 jej vedl M.A. Pavel Ivančic, který kladl důraz především na podporu rozvoje studentů jako komplexních profesionálních osobností se silnou individuální návrhářskou identitou. V současné době vedení převzali Miroslav Sabo a Monika Krobová.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Minority / alternativa vs. mainstream