Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy: Miloslav Moucha – Píseň písní, Bereshit – II.část

Do 24.6.2018 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná zajímavá a krásná výstava Miloslav Moucha – Píseň písní, Bereshit.

Spřízněné pražské galerie vystaví dva unikátní výtvarné cykly Miloslava Mouchy, jednoho z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných malířů

Galerie U Betlémské kaple společně s knihkupectvím K-A-V-K-A vystaví dílo českého malíře žijícího ve Francii, Miloslava Mouchy. K vidění budou výjimečné výtvarné cykly Bereshit a Šalamounova Píseň písní. Výstava, která netradičním způsobem proběhne současně ve dvou spřízněných galeriích, potrvá pouze do 24. června 2018. Galerie U Betlémské kaple vystaví Mouchovy malby a grafiky, knihkupectví K-A-V-K-A se pak zaměří převážně na pastely a drobné formáty grafik.

Oba cykly vytvořil Moucha na počátku 90 let. Soubor Bereshit je Mouchův pokus výtvarně interpretovat první knihu z Pěti knih Mojžíšových (O stvoření světa). Soubor barevných olejomaleb a pastelů s názvem Píseň písní odkazuje k nejznámějším dochovaným lyrickým milostným textům z oblasti starověkého Blízkého východu. Pro oba cykly zvolil Moucha abstraktní formu na pomezí symbolismu, která je prodchnutá intenzivní a podmanivou spiritualitou.

Miloslav Moucha (narozen 25. 3. 1942 v Litvínově) je český malíř žíjící od roku 1968 ve Francii. V roce 1974 byl jmenován profesorem na École des Beaux-Arts v Besanconu. Od roku 1990 žije střídavě ve Francii a v Čechách. Jeho rozsáhlé a mimořádné malířské a grafické dílo je zastoupenove významných světových i českých sbírkách, mimo jiné v pařížském Centre Georges Pompidou, zároveň pravidelně vystavuje po celém světě. Moucha od 70 let uspořádal řadu samostatných výstav a do mnoha kolektivních, mezinárodních výstav bylo jeho dílo zahrnuto. Momentálně například vystavuje v galerii Laure Roynette v centru Paříže.

Mouchovo dílo má vedle vizuálních kvalit a hlubokého působenína diváky, důležitý umělecko-historický význam. Autor je jedním z mála českých výtvarných umělců, kterým se podařilo prosadit svou tvorbou v zahraničí. Francie má v tomto smyslu velmi důležité místo. Alfons Mucha, František Kupka, Jindřich Štýrský, Toyen, Josef Šíma, František Foltýn, později Jiří Kolář nebo Václav Boštík – se kterými Miloslav Moucha trávil společný tvůrčí čas – jsou čeští umělci, kteří ve Francii žili i malovali a jejichž význam naprosto překračuje hranice Čech. Stejný potenciál má i Mouchovo dílo.

Jeho umělecký a zároveň životní příběh má téměř románové rozměry. Výtvarné studium neabsolvoval, ale vydal se na nelehkou cestu samouka. Malovat začal na vojně. Inspirací mu byly hlavně zážitky z dětství, prožité v Litvínově a jeho okolí. Nebylo to dětství nijak veselé. Mnoho vzpomínek v něm vyvolávalo pocit hrůzy, která se v jeho rané tvorbě odrážela. Osudové se mu stalo náhodné setkání s jeho pozdějším přítelem a životním učitelem Josefem Jedličkou, spisovatelem a esejistou. Od té doby je umění pro Miloslava Mouchu osudovou záležitostí a věcí víry.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy: Miloslav Moucha – Píseň písní, Bereshit – II.část