Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Milan Dobeš

15. 8.-17. 9. / Expo 58 Art / Malba

Do 17. 9. 2023 je ve výstavní síni Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, Praha 7 (by Adolf Loos Apartment and Gallery) přístupná krásná a velmi zajímavá výstava Milana Dobeše.

Otevřeno Út – Ne 10:00 – 18:00

Milan Dobeš, narozen 29. července 1929 v Přerově, je čelní představitel evropského op-artu, průkopník dynamického konstruktivismu a mistr multimediální tvorby. Jeho tvorba je začleňována mezi absolutní špičku světového konstruktivismu a kinetismu. Milanu Dobešovi se dostalo mezinárodního uznání již v 60. letech 20. století. Od roku 1965 pořádal nespočetné množství výstav nejen v Československu, ale i v zahraničí (USA, Uruguay, Japonsko, Nizozemsko, Itálie, Německo, Praha, Bratislava). Při své tvorbě používá mnoho technicistních prvků jako elektrické motory, žárovky, konvexní a konkávní zrcadla. Do svých děl začleňuje pohyb jako další rozměr, díky kterému vytváří optické iluze. Pracuje také se sklem, plastem či kovem. Je autorem dvou Manifestů (O světle a pohybu, 1961 a Dynamický konstruktivismus, 1988).

Výstava Milana Dobeše, v ikonické budově Expo 58, kterou sám Milan Dobeš navštívil již koncem 50. let při své návštěvě Bruselu, a kde přehodnotil svoji dosavadní tvorbu a začal se přiklánět ke geometrické abstrakci, se tak po více než 60 letech opět navrací k tématu Op-artu (optickému umění), geometrické či vjemové abstrakci. Návštěvníci se mohou těšit na díla z let 50. až po díla současná, neboť Milan Dobeš je ve svých 94 letech stále aktivní. Vystaveny budou obrazy, kinetické objekty, optické reliéfy i grafická tvorba.

Více informací naleznete zde: https://aloos.cz/cs/aktualita/3694-vystava-milan-dobes-v-expo-58-artFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Milan Dobeš