Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Michala Trpáka: Tváře

26. 3.-1. 10. / Restaurant Nuance / Socha

Do 1. 10. 2015 bude v restaurantu Nuance v hotelu Rott, Malé náměstí 4, Praha 1, přístupná výstava Michala Trpáka: Tváře.

Michal Trpák se narodil v Českých Budějovicích v roce 1982. Jeho studium umění začalo na SUPŠ v Č. Krumlově obor kamenosochařství. V roce 2001 byl přijat na VŠUP v Praze do atelieru prof. J. Beránka. Průběhu tohoto studia absolvoval roční stáže ve finském Lahti a kanadském Vancouveru a v roce 2007 magisterské studium dokončil. Dále v roce 2012 dokončil doktorandské studium na Akademii umění v Banské Bystrici pod vedením prof. B. Jirků.

Michal Trpák žije a tvoří v Č. Budějovicích, mimo jiné je iniciátorem a kurátorem sochařské výstavy Umění ve městě, která se v roce 2014 konala již po 7. v ulicích Č. Budějovic.

Sochy a obrazy Michala Trpáka jsou zastoupeny v soukromých sbírkách nebo veřejných prostranství měst v Č. Budějovicích, Praze, Německu, Kanadě, Francii a Rusku. Kromě tvorby se Michal Trpák věnuje různým sportům a cestuje do vzdálených a odlehlých koutů světa jako Kamčatka, Aljaška Himalájí a nebo se potápí do hlubin moří nebo po nich plachtí na lodi, aby načerpal novou inspiraci a byl blíže přírodě, která je tou nejlepší sochařkou.

www.michaltrpak.com

K tomuto netradičnímu spojení došlo díky zájmu hotelu Rott přinést hostům restaurace mimo gurmánský zážitek i zážitek výtvarný. Přáním a filosofií galerie GOODSTUFF je přinášet sochařské umění blíže lidem tak, že se sochy stávají součástí veřejného prostoru, architektury a společenského života. Sochy tedy nejsou nainstalovány v čistém galerijním prostoru, ale v případě instalace v hotelu Rott, komunikují s architekturou restaurace a jejími hosty, což dodává další rozměr nejen vybranému místu, ale i soše samotné.

Výstava Tváře sochaře Michala Trpáka je první výstavou galerie GOODSTUFF v prostorách restaurace hotelu Rott, další autor zde bude představen na podzim roku 2015. Tato výstava tedy otevírá rozsáhlý cyklus výstav, které GOODSTUFF připravuje a které budou probíhat na rozličných místech Prahy.

Socha byla po staletí nedílnou součástí architektury, zahrad a veřejných prostranství a galerie GOODSTUFF věří, že i v dnešní době má socha v architektuře a zahradě svůj význam. Socha může do daného místa vnést příběh, dát mu tvář a vnést do našeho prokalkulovaného racionálního světa trochu intuice, iracionality a originální krásy, kterou není možné nalistovat v žádném katalogu a zakoupit na žádném eshopu.

www.goodstuff.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Michala Trpáka: Tváře