Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Michala Gabriela: Socha je vším

1. 10.-28. 10. / Topičův salon / Socha

Do 28.10.2020 bude v Topičově salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Michala Gabriela: Socha je vším. Otevřeno ve všední dny 10-17h.

Výstava „Socha je vším“ není retrospektivou, ale hravou bilancí dosavadní tvorby při příležitosti letošních šedesátých narozenin. Prolínají se v ní nejstarší ikonická díla s méně známými sochami a objekty a vstupují do kontextu s nejsoučasnější tvůrčí polohou.

….

Prof. ak. sochař Michal Gabriel (* 25. února 1960 v Praze) je český sochař a vysokoškolský učitel, bývalý děkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Narozen 25.2.1960
1978-82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
1980-87 Akademie výtvarných umění, Praha – obor sochařství
1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého
1998 nastupuje na místo vedoucí ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
2007 je zvolen děkanem FaVU VUT v Brně
V roce 2009 jmenován profesorem

Po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde vystudoval sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působí jakožto docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. Mezi jeho významná díla patří spolupráce na výtvarné výzdobě v pavilonu indonéské džungle v ZOO Praha.

Se svým kamarádem a spolužákem ze studií folkovým muzikantem Michalem Žárou se od roku 1980 výrazně angažoval při pomoci v záchraně chovu huculských koní na Janově hoře v Krkonoších.

Důležité téma, jež se v Gabrielově díle opakuje v různých podobách, je zvíře. V roce 1985 to byli Tři psi, socha z textilu, papíru a drátů.

Další díla např:

Keramická socha Malý náčelník z roku 1986. Figura domorodého náčelníka je v jogínském sedu, podobně jako figura ženy, která se nazývá Salome. Roku 1986 vytvořil Gabriel ze dřeva Egypťanku, sochu základní nejen pro jeho tzv. egyptské období. Dílo výrazné, velkolepé rozměrem i tajemstvím příběhu, který mohl být starodávný a stejně tak i osobní a současný. Ze stejného roku pochází také Ptačí strom, po Ptakočlověku další příklad zájmu o tvory „plavající“ vzduchem, tedy zájmu o překonání zemské tíže. Tato práce se nezachovala – nevydržela drsné prostředí „výtvarného provozu“.

Gabrielovo rané dílo tak zahrnuje figury, krajiny, stavby, lesy, krychle a zvířata: od počátku jako soubor témat, s nimiž bude sochař pracovat i v budoucnu.

CV: Wikipedia

www.michal-gabriel.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Michala Gabriela: Socha je vším