Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Michal Rapant „Za zrcadlem“

30. 10.-30. 11. / Galerie Dolmen / Malba

Do 30.11.2018 bude v Galerii Dolmen, Pštrossova 31, Praha 1, přístupná zajímavá a hustá výstava obrazů Michala Rapanta „Za zrcadlem“.

Otevírací doba Po-Pá, 13-18h.

Michal Rapant (*1986) je absolventem Akademie výtvarných umění Ateliéru malířství II. Vladimíra Skrepla. Na Akademii přestoupil z brněnské FaVU v době, kdy ji opustil Václav Stratil, jeden z největších iniciátorů Michalovy malířské odvahy.

Expresivita a gestičnost Michalových maleb nutí diváka k explicitním prožitkům lidství. Dávka vjemů, kterou je člověk zasažen při pohledu na jeho obrovské obrazy, je zrcadlem Michalova uměleckého přístupu, jenž se dynamicky posouvá od lazurních stékanců až k sochařské modelaci. Občas obraz hladí prsty a jindy ho zraňuje špachtlemi, stěrkami či hřebíky. S barvami si počíná jako s živou formou – mačká je, nanáší špachtlí, ryje do nich, leje je, maluje s nimi, stírá je nebo je kombinuje s dalšími materiály (zvířecí kůže, hřebíky, dřevo, písek z Omaha beach, apod.) a připravuje tak pro diváky existenciální prožitky životní vratkosti.

Michalovy umělecké náměty jsou často jeho osobními prožitky odrážejícími jeho vlastní život, zkušenosti z lidské historie, ale i současnou sociálně-politickou a mediální situaci. V jeho tématech se neustále prolíná jistá intimita s iniciační sociální, mediální a politickou kritikou. Svá díla vždy rámuje výstižným názvem, který je mnohdy celou větou, avšak někdy i sarkastickým komentářem. Tento fenomén je zvláště patrný u jeho portrétní malby, kde v názvu obvykle objevíme větu vyřčenou samotným portrétovaným.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Michal Rapant „Za zrcadlem“