Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy mezinárodní fotografické soutěže Nikon Photo Contest

Do 31.10.2017 bude v Nikon photo gallery, Újezd 19, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá a krásná výstava mezinárodní fotografické soutěže Nikon Photo Contest.

Nikon Photo Gallery představuje vítězné fotografie významné mezinárodní fotografické soutěže Nikon Photo Contest, která se koná každoročně již od roku 1969. Přináší vítězné snímky od profesionálních i amatérských fotografů z celého světa v několika kategoriích. Letos byla navíc ve srovnání s minulými ročníky vyhlášena kategorie Nikon 100th Anniversary Prize, jejíž téma „Celebration“ (Oslava) připomíná 100. výročí založení společnosti Nikon, které připadá právě na rok 2017.

Do soutěže přispělo celkem 21 511 fotografů ze 170 zemí, kteří do soutěže zaslali 76 356 fotografických děl.

Hodnocením byla pověřena mezinárodní porota složená z profesionálů různých odborností v čele se světově uznávaným grafikem a výtvarníkem Nevillem Brodym. Podle něj se snímky lišily nejenom náměty, ale také předmětem zájmu. Většina z nich však měla politický podtext nebo komentovala dění na naší planetě. Vítězné příspěvky v sobě odrážejí rovnováhu mezi uměleckým pohledem a schopností vyprávět příběh. Celosvětové problémy jsou vyjádřeny jednoduchou realitou. Takové snímky pomáhají snáze pochopit, kdo jsme a odhalují pravdu o světě, který obýváme.

Odborná porota vybrala jednoho vítěze ceny Nikon 100th Anniversary Prize (Cena 100. výročí společnosti Nikon) a jednoho vítěze ceny Grand Prize (Hlavní cena). Udělena byla i cena Award for the Most Popular Entry (Cena pro nejpopulárnější příspěvek), která je výsledkem hlasování účastníků soutěže.

Vítězkou ceny 100. výročí společnosti Nikon se stala původem italská fotografka Annamaria Bruni se svou fotografií Pozdrav slunci (Greeting to the Sun). „Touto fotografií vzdávám jakýsi osobní hold mému milovanému Egyptu, který je dnes již přes 10 let mým domovem. Záměrem této fotografie bylo vyjádření klidu a míru jakožto ‚oslavy’ prostřednictvím obrazu ženy modlící se před oknem“ popisuje Annamaria Bruni.

S velkým nadšením udělila odborná porota Hlavní cenu (Grand Prize) fotografii Přestávka (Break Time) čínského fotografa Yuan Yuan Tiana. Výjev pracovníků železárny na pracovní pauze ohodnotil hlavní porotce Neville Brody slovy: „Fotografie odkazující na klimatické změny a nutnost ‚přestávky’ od industriálních prací a znečišťování ovzduší zobrazuje tyto obavy velmi intenzivně a použitím černobílé fotografie tento efekt ještě více dramatizuje. Dělníci zahaleni ve vlnách dýmu jsou ozářeni paprsky slunce, které se rozprostírají do neznáma. V okraji vidíme otevřené dveře a za nimi strom, což nám připomíná nutnost chránit přírodu. Ikoničnost tohoto výjevu lze uplatnit v tomto smyslu kdekoliv na světě. Nádherné, dramatické a silné.“

Cenu za nejpopulárnější příspěvek získal Dorte Verner z USA se svou Mizící metodou rybaření Mokenů (Disappearing fishing method by Moken). Dynamická fotografie zachycující domorodce, který skáče z lodi přímo do vody s kopím, je sdělením z tichého světa zapomenutých. Získala nejvíce z celkového počtu 7065 hlasů.

Na výstavě bude mimo jiné možné vidět i vítěznou fotografii mladé slovenské fotografky Anny Opinové. Ta zvítězila v kategorii Next Generation Award: Single Photo, tedy kategorii pro nadějné fotografy do 30 let. Svůj černobílý výjev zobrazující muže s cigaretovým kouřem překrývajícím jeho obličej nazvala jako Záhadný (Mysterious). Muži totiž přes dým nevidíme do tváře, proto fotografie vyvolává pocit zvědavosti. „Fotografia ma oživuje, osviežuje a pretvára moje bytie. Fotografovaním môžem zažívať, dýchať,“ píše na svém webu Anna. Její fotografii dali porotci přednost před dalšími 76 tisíci snímky.

Výstava v Nikon Photo Gallery představuje také vítězné fotografie dalších kategorií Next Generation Award: Photo Story a Video a THE OPEN Award: Single Photo, Photo Story a Video.

Výstava Nikon Photo Contest 2016-2017 je putovní. Výstava se uskutečnila nebo uskuteční také v Muzeu společnosti Nikon v Tokiu, dále v Číně v Šanghaji, Pekingu a v Kuang-čou, v Indii v Dillí a Bombaji, ve Francii v Paříži a ve Spojeném království v Londýně.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy mezinárodní fotografické soutěže Nikon Photo Contest