Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery

7. 9.-29. 9. / Fotograf Gallery / Fotografie

Do 29.9.2020 bude ve Fotograf Gallery, Jungmannova 7, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery.

Po brněnské premiéře výstavy, kterou připravila kurátorka Kateřina Svatoňová ve spolupráci s Národním filmovým archivem v Domě umění města Brna, se koná její pražská repríza ve Fotograf Gallery. Jaroslav Kučera neodmyslitelně patří mezi nejvýznamnější kameramany československé kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Výstava dá nahlédnout do jeho archivu, přiblíží profesi kameramana jako práci tvůrčí a uměleckou, a zároveň se pokusí pochopit specifika Kučerovy tvorby a jeho myšlení obrazem.

Jaroslav Kučera je znám jako progresivní kameraman, jenž spolupracoval s tvůrci nové vlny, určil vizuální podobu řady českých filmů (mj. Perličky na dně, Démanty noci, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme nebo Všichni dobří rodáci) a představení v Laterně magice (např. Odysseus), a jako režisér dokumentárního snímku Pražský hrad. Jeho tvorba je však mnohem pestřejší (nalezneme v ní i tendenční Cirkus v cirkuse, zábavní filmy Jáchyme hoď ho do stroje, Noc na Karlštejně, Adéla ještě nevečeřela, filmovou báseň pro EXPO 70 Česká rapsodie nebo experimentální snímek 1984: Rok Orwella). Ač je Jaroslav Kučera považován za jednoho z našich nejvýznamnějších kameramanů a za svou práci získal mnoho ocenění, nebyla jeho práce doposud zpracována, představena a zhodnocena jako celek.

Impulsem vzniku výstavy Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery se stalo objevení nikdy nezveřejněné pozůstalosti, jež obsahuje obrazy, koláže, rodinné filmy, denní práce, zkušební záběry a jiné filmové materiály na 16mm a 35mm pásu, fotografie, negativy a diapozitivy. „Hlavním cílem výstavy je nejen postihnout specifické postupy Jaroslava Kučery a ukázat ho v co největší komplexnosti, ale také představit práci kameramana a jeho základní mediální praktiky v jejich obecnosti. Archiv umělce totiž dovoluje proniknout ke Kučerovu/kameramanovu myšlení obrazem, přiblížit se jeho pohledu a zkoumat vazby mezi fotografickou a soukromou filmovou tvorbou a profesionálním natáčením,“ říká Kateřina Svatoňová, kurátorka výstavy.

Výstava je vzhledem menšímu formátu výstavní instituce zúžena na výběr představující to nejpodstatnější z tvorby Jaroslava Kučery a soustředí se převážně na fotografickou část jeho díla. Jeho myšlenky a črty jsou její nedílnou součástí: „Chtěl bych až k hranici možností zpracovat spoustu výchozího materiálu, záznamy, fragmenty, částice – jakýsi „materiál představ“ – podle svobodně zvolené struktury filmu. Takové struktury, která by se jakoby sama utvářela, jako když člověk přemýšlí, docela volně, jak sám chce.“ Jedná se tedy zejména o přehlídku skic, ale i životní časové osy a dále především nejrůznějších pokusů s fotografickým i filmovým obrazem, které Kučera vytvářel celý život. Mezi těmito obrazy se ukazuje, jak pro něj byla podstatná práce s barvou, stíny, světlem a kompozicí, zachycení pohledu, autenticity a atmosféry.

Kurátorka: Kateřina Svatoňová

Architektura: Zbyněk Baladrán

Poděkování: Tereze a Štěpánovi Kučerovým

Partneři výstavy: Národní filmový archiv a Dům umění města Brna



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery