Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Mezera v designu – aneb konec pohřebního pesimismu

5. 10.-30. 10. / Galerie 1 / Design

Do 30.10.2017 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná zajímavá a hustá výstava Mezera v designu – aneb konec pohřebního pesimismu.

Jedná se o výstavu designu rakví, které přímo pro výstavu vytvořilo osm produktových či grafických designérů a umělců.

vystavující: JAKUB BERDYCH, JIŘÍ ĎURIŠ, ANTONÍN HEPNAR, HANUŠ A ZLATA LAMROVI, LADISLAV PLÍHAL, JAN STOLÍN, MARTINA ŠPINKOVÁ

autor projektu: Antonín Hepnar
kurátorka: Tereza Špinková

Myšlenka o novém, netradičním zpracování pohřebních truhel vzešla od výtvarníka, designéra a dřevosoustružníka Antonína Hepnara.
Své dlouholeté představy a nápady zformuloval do projektu nazvaného příznačně Mezera v designu, vrcholícího v této výstavě, jež je zároveň součástí Designbloku 2017.

Podle Antonína Hepnara se jedná o „citlivé a revoluční téma“, a to z několika důvodů. Podoba rakví se již několik staletí nemění – převážně je rakev vyráběna ve tvaru šestibokém a i skrze tuto svou podobu „udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých“. Autor projektu doufá, že výstava kromě jiného bude inspirovat důležitou odbornou i veřejnou diskusi.

Rakev jako výtvarný předmět a její (pro nás neobvyklé) podoby představené na výstavě nám připomínají naši konečnost a ukazují, že by tomu mohlo být trochu jinak, než jak to nyní běžně je: rakev by mohla být více osobním a snad i trochu pozitivním průvodcem ve smutku z odchodu našeho příbuzného či přítele.

Schránky připravené na výstavu mají rozličné podoby – evokují domek, raketu, loďku, kuklu, nechaly se inspirovat cestou i krajinou, či se snaží dotknout duchovního rozměru smrti.

Bude zajímavé sledovat, jak uspějí výtvarné návrhy v oblasti, kde jaksi nejsme úplně zvyklí hledat krásu, kvalitu a osobitost, přestože dobře víme, že právě rituální zpracování pohřebních obřadů stálo v základech téměř všech významných kultur. I tady si výstava klade otázku – jak je to v tomto ohledu s naší kulturností? Co současný stav vypovídá o naší společnosti?

Výstava se koná pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, Ministerstva kultury, radního hlavního města Prahy Libora Hadravy a starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Mezera v designu – aneb konec pohřebního pesimismu