Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy ¡MEXIKO! Barvy! Vůně! Chutě!

Do 29. 5. 2024 je v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava ¡MEXIKO! Barvy! Vůně! Chutě!.

Výstava, která je výsledkem spolupráce Evy Kubátové, autorky Mexikopedie, a Botanické zahrady Teplice, představuje nejdůležitější mexické rostliny a plodiny a jejich široký význam v kontextu mexické historie, kultury a společnosti.

Mexiko je nekonečně krásná a rozmanitá země, která se každému zaryje pod kůži. Když na něj pomyslíme, vybaví se nám spousta zářivých barev, které rozjasňují šeď rozlehlých měst, přináší barevnost do zlatých pouští a potěší oko v zeleni rozlehlých pralesů. 
  
Ty nejkrásnější mexické barvy přitom plynou z přírody samotné. Z životního cyklu rostlin, ve kterém konec jedné znamená začátek druhé. Ve kterém je každá z těchto původně mexických či v Mexiku zdomácnělých plodin a květin nositelem kulturního významu daleko přesahujícího svou rostlinnou říši. 
  
Výstava ¡MEXIKO! přináší zásadní mexické plodiny zasazené do společensko-kulturního kontextu. Protože právě rostliny jsou v Mexiku skutečnými nositeli kulturního dědictví. To vše z pera Evy Kubátové, autorky knižní série Mexikopedie. 
  
Věděli jste, že 
  
·        Vánoční hvězda, která zdobí naše domovy před vánočními svátky, je pro řadu indiánských etnik symbolem života? 
  
·        Nejen chilli, ale všechny papriky včetně sladkých jsou původně z Mexika? A že pálivost chilli vyvolává pocity štěstí? 
  
·        Afrikány, které známe z našich truhlíků, jsou v Mexiku zásadní kulturní rostlinou? Značí totiž při oslavách Dušiček cestu zesnulým zpět do tepla jejich domovů. 
  
·        Kakaové boby fungovaly za dob starých Mayů jako nejcennější platidlo? A pradávná indiánská čokoláda byla čistě hořká a měla v sobě špetku chilli? 
 
Výstava je k vidění v prostorách Instituto Cervantes do 29. května 2024 a bude otevřena veřejnosti pouze v následujících dnech, než se na ni vypravíte, pozorně si ověřte disponibilitu, prosím:
14. května OTEVŘENO 10:00-19:00
15.-16. května ZAVŘENO
17. května OTEVŘENO 10:00-19:00
18. května OTEVŘENO 10:00-13:00
20.-23. května ZAVŘENO
24. května OTEVŘENO 10:00-19:00
25. května OTEVŘENO 10:00-13:00
27.-29. května OTEVŘENO 10:00-19:00


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy ¡MEXIKO! Barvy! Vůně! Chutě!