Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy – Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy

Do 20.3.2018 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 20 hodin, zdarma přístupná v pasáži výstava Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy.

Tábořiště YMCA na Sázavě u Soběšína bylo zřízeno v roce 1921. Pozemek daroval pan hrabě Sternberg tehdejší YMCA a ta velmi rychle začala podnikat vše pro to, aby se z něj stal „Ráj hochů na Sázavě“. Nejprve byl pouze stanový, později chatový. Dodnes však dodržuje původní půdorys rozestavení stanů/chatek. Proběhly sezony do roku 1938, pak tábor obsadil Hitlerjugend.

Po válce pak opět YMCA zorganizovala 3 sezóny v letech 1945–47 (rok 1948 už proběhl na druhé straně řeky). Po komunistickém puči v únoru 1948 bylo Ymce opět znemožněno jeho využívání, sloužil CKM – Cestovní kanceláři mládeže.

Až po roku 1989 se pro YMCA otevřela možnost opět tábor využívat. Od roku 1994 jako správcům a od roku 2002 jako majitelům, i když za cenu podpisu nevýhodných smluv se státem zastoupeným FDM – Fondem dětí a mládeže (dnes již neexistujícím). Nejvýznamnější osobností spojenou s táborem je Joe First, meziválečný ředitel tábora, který byl také velkým propagátorem tehdy nových sportů – volejbalu, basketbalu, lukostřelby, playgroundballu (softbalu) a dalších.

http://tabor.palacymca.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy – Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy