Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Martina Dostála: Malování srdcem – Ne noha, to srdce maluje..

3. 8.-31. 8. / Jindřišská věž / Malba

Do 31.8.2016 bude v Galerii Jindřišské věže, Jindřišská ulice, Praha 1, 3.patro, přístupná výstava obrazů Martina Dostála: Malování srdcem – Ne noha, to srdce maluje..

Jedná se o výstavu obrazů velice talentovaného Martina Dostála, který všechny obrazy vytvořil a namaloval svou pravou nohou.

Martin žije v Domově osob zdravotně postižených v Bystřici nad Úhlavou, kde se malování, které je spolu s přírodou jeho obrovským koníčkem, věnuje.

Při pohledu na optimistická dílka se ani nechce věřit, že je maloval umělec, který trpí téměř celkovým ochrnutím. Trochu ovládat může pouze pravou nohu a právě tou své obrazy maluje.

„Martin neměl život lehký. Jako dítě dostal mozkovou obrnu a ochrnul. Chodil do speciální školy, kde se naučil číst, počítat a také malovat. Když mi v Bystřici řekl, že umí malovat pravou nohou, nechtělo se mi mu to věřit. Myslela jsme si, že se vytahuje. Dala jsem mu papír a pastelku a chtěla po něm, aby mi namaloval vánoční stromeček. Když jsem obrázek viděla, zůstala jsem stát s otevřenou pusou,“ řekla Martinova osobní asistentka Alena Marcelová.

Protože bylo jasné, že má Martin velký talent, začali spolu s asistentkou přemýšlet, čím by mohl své obrazy malovat.
„Při malování pastelkou bylo potřeba velkého tlaku. Přišli jsme na to, že nejlepší jsou akrylátové barvy. Martin své obrazy maluje štětcem nebo prsty, podle toho, jakou má náladu,“ dodala Marcelová.

Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/kultura_region/obrazy-maluje-ochrnuty-martin-dostal-nohou-20150325.htmlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Martina Dostála: Malování srdcem – Ne noha, to srdce maluje..