Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy – Martin Mašek: olejomalby, portréty, akty a jiné malůvky

Do 30.4.2016 bude v Galerii Českého Rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2 (v podzemí), přístupná výstava Martina Maška: olejomalby, portréty, akty a jiné malůvky.
Text k výstavě od Zuzany Foglarové:

Martin Mašek vystudoval Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. S médii spolupracoval od svých 14 let. Nejdříve publikoval kreslené vtipy v porevolučním Dikobrazu, také časopisu Škrt, KUK nebo v deníku Právo, ZN či Expres. Po střední škole pracoval jako scenárista a dramaturg na různých pozicích v televizi Nova (talk show Áčko), pak TV Prima (Prima jízda), následně v Českém rozhlasu Region (pořady Tandem, Hobby magazín), od roku 2008 do dnes na Radiožurnálu (pořad Host Radiožurnálu).

Co se rozsáhlejší výtvarné činnosti týče, od roku 1994 do dnes spolupracuje s Nakladatelstvím Prometheus, pro které vytváří technické i klasické ilustrace do učebnic matematiky a fyziky. K tomu také navrhl několik obálek učebnic.

K malování olejových obrazů se Martin dostal celkem nedávno, teprve v roce 2014 a říká k tomu: „Práce s olejem je pro mě krásné dobrodružství. Na každé další plátno sbírám vždy chvilku odvahu i čas. Olej je skvělá technika, protože stále přicházíte na něco nového. Olejové barvy schnou zhruba 14 dní i déle a teprve pak na něm zase můžete pracovat, dodat další vrstvu – učí vás to trpělivosti. Navíc obraz namalovaný olejem vlastně není nikdy hotový, vždy do něj můžete po čase jakkoliv zasáhnout. Rozhodně se ale necítím jako MALÍŘ, spíš jako někdo, kdo do tohoto umění bude celý život vstupovat jen jako na návštěvu.“

Na výstavě Martina Maška v Galerii Vinohradská 12 najdete především portréty. „Malovat tváře mě baví moc. Když je malování obličeje ve fázi, kdy máte hotové oči, nos, pusu, plátno ožívá a dívá se na vás, vstupujete tak do další dimenze.“ Na otázku, zda má nějaké malířské vzory, odpovídá: „Jsem dost konzervativní, nějak moc neobdivuji současné moderní malířství, naopak se skláním před mistry třeba z dob renesance a romantismu. Byly to časy, kdy se dělalo malířské řemeslo hodně poctivě. Můj oblíbený je například ruský malíř a portrétista ukrajinského původu přelomu 18. a 19. století Vladimir Lukič Borovikovskij.“ Na výstavě najdete krom originálních obrazů i jeden, který je právě kopií Borovikovského portrétu dámy, která se jmenovala Elena Alexandrovna Naryshkina. „Moc se mi ten obraz líbil, tak jsem ho chtěl mít doma, proto jsem si namaloval jeho kopii. Uvědomil jsem si, jak se člověk při takovém kopírování mnohému přiučí. Koukáte tak vlastně malíři přímo pod ruku,“ dodává Martin.

Autor: Zuzana Foglarová

Zdroj:

http://www.rozhlas.cz/informace/projekty/_zprava/martin-masek-olejomalby-portrety-akty-a-jine-maluvky–1595995Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy – Martin Mašek: olejomalby, portréty, akty a jiné malůvky