Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Marka Thera: Zeichnungen, 1928-

Do 15.1.2017 bude v nově otevřené Trafo Galllery, Hala 14, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7, přístupná skvělá výstava Marka Thera: Zeichnungen, 1928-.

K výstavě vychází limitované album kreseb.

Výstava Marka Thera Zeichnungen, 1928- představuje soubor děl z cyklu nových sítotiskových kreseb, tedy málo známou část autorova díla. Mark Ther se již v polovině minulého desetiletí profiloval jako klíčový představitel nastupující generace umělců. Jeho tehdejší tvorba byla téměř výhradně spojena s videem a s filmem. Důležitou roli má v Therových filmech prostředí, exteriéry i interiéry jsou vlastně určitým strůjcem příběhů a jejich pozorovatelem. Je to jakýsi voyeurismus, který dívání spojuje s pochopením a libostí. Zejména krajina je v Therově vidění sugestivní.
Jeho nové kresby jsou fragmentárními a křehkými záznamy vnitřních krajin, které existují jen ve svých hrubých obrysech, ve vzpomínkách, které si dokážou vybavit jen některé motivy. To z konkrétních míst vytváří obecnější symboly, které se svým hledáním ztraceného času aktualizují a stávají se tak proměnlivými alegoriemi relativizujícími napětí mezi minulostí a přítomností.

Kurátor: Otto M. Urban

Mark Ther (* 1979, Praha) je český výtvarník, autor videoartu a laureát ceny Jindřicha Chalupeckého.

Po prarodičích z otcovy strany má sudetoněmecké kořeny. Dětství strávil ve Waldkraiburgu. Malbu studoval na Střední umělecké škole Václava Hollara a Akademii výtvarných umění, kde docházel do malířského ateliéru Vladimíra Skrepla, časem ale přešel k tvorbě nových médií (videoartu) pod pedagogickým vedením Michaela Bielického. Jeho krátká, pro leckoho šokující videa otevírají sexuální i historická tabu v české společnosti. V roce 2011 mu byla udělena cena Jindřicha Chalupeckého, určená pro mladé výtvarníky do 35 let. U Thera porota ocenila „konfrontaci sporných momentů, výstřední estetiku a reference k popkultuře“.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Marka Thera: Zeichnungen, 1928-