Vernisáž výstavy Marka Thera: Zeichnungen, 1928-
Do 15.1.2017 bude v nově otevřené Trafo Galllery, Hala 14, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7, přístupná skvělá výstava Marka Thera: Zeichnungen, 1928-.
K výstavě vychází limitované album kreseb.
Výstava Marka Thera Zeichnungen, 1928- představuje soubor děl z cyklu nových sítotiskových kreseb, tedy málo známou část autorova díla. Mark Ther se již v polovině minulého desetiletí profiloval jako klíčový představitel nastupující generace umělců. Jeho tehdejší tvorba byla téměř výhradně spojena s videem a s filmem. Důležitou roli má v Therových filmech prostředí, exteriéry i interiéry jsou vlastně určitým strůjcem příběhů a jejich pozorovatelem. Je to jakýsi voyeurismus, který dívání spojuje s pochopením a libostí. Zejména krajina je v Therově vidění sugestivní.
Jeho nové kresby jsou fragmentárními a křehkými záznamy vnitřních krajin, které existují jen ve svých hrubých obrysech, ve vzpomínkách, které si dokážou vybavit jen některé motivy. To z konkrétních míst vytváří obecnější symboly, které se svým hledáním ztraceného času aktualizují a stávají se tak proměnlivými alegoriemi relativizujícími napětí mezi minulostí a přítomností.
Kurátor: Otto M. Urban
Mark Ther (* 1979, Praha) je český výtvarník, autor videoartu a laureát ceny Jindřicha Chalupeckého.
Po prarodičích z otcovy strany má sudetoněmecké kořeny. Dětství strávil ve Waldkraiburgu. Malbu studoval na Střední umělecké škole Václava Hollara a Akademii výtvarných umění, kde docházel do malířského ateliéru Vladimíra Skrepla, časem ale přešel k tvorbě nových médií (videoartu) pod pedagogickým vedením Michaela Bielického. Jeho krátká, pro leckoho šokující videa otevírají sexuální i historická tabu v české společnosti. V roce 2011 mu byla udělena cena Jindřicha Chalupeckého, určená pro mladé výtvarníky do 35 let. U Thera porota ocenila „konfrontaci sporných momentů, výstřední estetiku a reference k popkultuře“.
CV: Wikipedia