Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Mariána Polonského a Martina Šafárika – Brány Života

Do 28.2.2020 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava sochaře Mariána Polonského a malíře Martina Šafárika – Brány Života.

Výstava Brány života predstaví tvorbu dvoch slovenských umelcov. Výstava prináša divákovi prostredníctvom metafor a symbolov sondu do bohatého duchovného sveta v širokej škále mytologických, náboženských, historických i súčasných tém.

Komorné plastiky Mariána Polonského, charizmatického zjavu slovenskej medailérskej tvorby, môžeme zaradiť do línie poeticko-imaginatívneho prejavu s výrazným filozoficko-meditatívnym obsahovým nábojom. Jeho bronzové sochy a reliéfy plné postáv, architektúr a krajinárskych výsekov rozprávajú krásne príbehy a otvárajú brány jedinečného sveta fantázie, imaginácie a tajomna, v ktorom sa prelína tradícia a história so súčasnosťou.

Martin Šafárik je mladý katolícky kňaz a zároveň veľmi kreatívny predstaviteľ duchovnej a kresťansky inšpirovanej tvorby s neobyčajne citlivým prístupom k zložitým otázkam ľudskej existencie a viery. Vo svojich obrazoch prináša nový spôsob interpretácie biblických, kresťanských i filozofických tém. Jeho maliarska reč vychádza z minimalizácie tvarov a zo štylizácie reality, ktorú posúva k hraniciam transcendentálneho sveta, čím jeho posolstvá nadobúdajú nadčasovú platnosť a dávajú priestor na zamyslenie a meditáciu.

Kurátorka: Mária Horváthová

…….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: HonzaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Mariána Polonského a Martina Šafárika – Brány Života