Vernisáž výstavy Marcela Liling (obrazy) a Karel O. Hájek (sochy): „Səul. Tanec s Duší“
Do 25.10.2019 bude v Atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Sněmovní 4, Praha 1, přístupná v úředních hodinách výstava Marcely Liling (obrazy) a Karla O. Hájka (sochy): „Səul. Tanec s Duší“ (s sebou je nutné mít doklad – OP nebo pas).
Petra Svoboda o Marcele Liling:
Marcela Liling se malbou zabývá od malička, protože vyrůstala mezi barvami a štětci svého otce. A tak není divu, že je výtvarný projev naprosto organickou a nepostradatelnou součástí jejího života. Její obrazy působí jako mimořádně příjemná dekorace, na kterou opravdu stojí za to se dívat každý den. Zároveň jsou ale plné emocí a významů, které do nich autorka vložila ve specifickém rozpoložení. V neposlední řadě můžeme její obrazy číst subjektivně a nacházet v nich odrazy sebe sama, třeba i každý den jinak. Malby nabízejí možnost číst v nich opakovaně a pokaždé si všímat něčeho jiného. Jiného tvaru nebo jeho významu… i barvy vzbuzují nejrůznější reakce. Nejlepší je v obrazech nic nehledat a jen je nechat na sebe působit.
Tato výstava přináší z ateliéru Liling dvě protikladné malířské techniky. Malbu na hedvábí a akrylovou malbu. Z obrazů na hedvábí dýchá klidná atmosféra, v často rostlinných motivech jsou zhmotněny příjemné pocity v jemných detailech, a tedy do niterné hloubky. Jde o věrný otisk vnitřní krásy, vyrovnaného světa. V malbě na hedvábí se zračí i rozvaha, s jakou k ní je malířka nucena přistupovat. Nic se nedá vzít zpět, nic nelze vygumovat, a proto je třeba si vše rozmyslet, rozvrhnout. Zatímco z hedvábí vyzařuje až zenový klid, akryl naopak vzniká spotánní akcí, vyobrazením emocí přímo na plátno. „Je to jako dát si dvě piva a pořádně se rozmáchnout,“ popisuje malířka se smíchem. „Mohu být v jakékoli náladě a vše vzniká spontánně. Je to principiálně mnohem jednodušší proces, a to mě také nesmírně baví.“
Marcela Liling si už jako malá hrávala ve skříni plné hedvábí, které jinak v komunistickém Československu nebylo příliš dostupné. Její umělecký pseudonym je totiž ve skutečnosti pravým příjmením čínského dědečka, který pracoval na pražském velvyslanectví a vozil si domů z rodné Číny hedvábná saka a kravaty a babičce šátky. Slovo Liling má v čínštině mnoho významů, ale kromě jiného to znamená právě „nejjemnější hedvábí“. Liling je také název kantonu asi 200 km nad Honkongem. Vliv Asie v obrazech Marcely není přímo zřetelný, ale je určitě přítomný.
Zato Figurální malba vstoupila do tvorby Marcely prý překvapivě a až nedávno, Toužila zobrazit vyrovnanou božskou ženskou krásu. Její bohyně mají velmi ženské tvary a nemají obličeje. Kdyby byla k poznání konkrétní žena, rušilo by to klid bohyně, která má například cigaretu v puse, vytažené vlasy do drdolu a má všechno takříkajíc „na háku“. Další bohyně má kolem sebe vavřín na znamení, že splnila své poslání a červené lodě jsou muži, kteří připlouvají do jejího života. Jiná tvář ženy je zaznamenáním situace, kdy muž jde po ulici a míjí se se ženou. Ohlédne se po ní a nikdo neví, jestli se v tu chvíli zastaví a vydá se jejím směrem a nebo půjde dál…
Marcela maluje i osobní obrazy na přání, které pak putují i do světa, například do Japonska nebo Itálie. Barvy používá jako vyjádření konkrétních emocí. Některé příjemné a jiné méně, každopádně jde o specifický barevný emocionální „slovník“. Třeba oranžová barva, která je obvykle vnímaná jako energetická a pozitivní, vyjadřuje nezpracované emoce. Žlutá už jen jejich odraz. Modrá je citlivost a tyrkysová je komunikace. Čím výraznější tyrkysová, tím větší touha po komunikaci. Fialová je sakrální barva a červená je barva lásky.
Petra Svoboda
Karel O. Hájek
Narozen v roce 1963 v Ústí nad Labem. Soukromé studium u akad. sochaře Rudolfa Wölfela. Na volné noze od roku 1988.
….
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.